Foto: Genrebild

Stulna däck såldes i Sigtuna

Stulna polisdäck såldes i Sigtuna

En härva hos Polisen i Solna har nystats upp rapporterar Mitt i Solna. En polisanställd beställde in däck till polisbilarna, men hundratals nya däck försvann. Polisen sålde inte däcken själv utan lät hälare sköta det, en av dessa hälare sålde sedan däcken i Sigtuna enligt tidningen. Totalt har fem hälare åtalats tillsammans med polisen.

Den aktuella polisen i Solna har avskedats. Tillvägagångssättet ska ha pågått i flera år och inte bara förra våren då härvan uppdagades. Polisen har nu införa nya rutiner för att likande saker inte ska ske.

Sigtuna utan pris på Arkitekturgalan

Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.

Ökad skyddsjakt på vildsvin i Eneby och väg 263

Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.