Foto: Genrebild

Stulna däck såldes i Sigtuna

Stulna polisdäck såldes i Sigtuna

En härva hos Polisen i Solna har nystats upp rapporterar Mitt i Solna. En polisanställd beställde in däck till polisbilarna, men hundratals nya däck försvann. Polisen sålde inte däcken själv utan lät hälare sköta det, en av dessa hälare sålde sedan däcken i Sigtuna enligt tidningen. Totalt har fem hälare åtalats tillsammans med polisen.

Den aktuella polisen i Solna har avskedats. Tillvägagångssättet ska ha pågått i flera år och inte bara förra våren då härvan uppdagades. Polisen har nu införa nya rutiner för att likande saker inte ska ske.

Sigtuna utan pris på Arkitekturgalan

Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.

Ökad skyddsjakt på vildsvin i Eneby och väg 263

Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.

valet2026

Lokalt stöd för Liberalernas nya linje

Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har fortsatt stöd för partiledningen och partiledare Simona Mohamsson efter den nya linjen gentemot Sverigedemokraterna som presenterades förra veckan.

Märstabo döms för att ha kört i mittenfil på E4

Notiser En 35-årig bilist från Märsta får böter efter att polisen filmat honom köra länge i mittenfilen på E4 norr om Stockholm, utan att väja till höger. Tingsrätten konstaterar att föraren bröt mot trafikregler som få känner till, enligt experter.

Rosersbergs skytteförening hotas efter uppsagt arrende

Notiser Rosersbergs skytteförening i Tallmilan står inför en oviss framtid efter att Fortifikationsverket sagt upp arrendeavtalet för skytteanläggningen. Beskedet gäller från och med nu fram till den 31 oktober 2029, och föreningen har ännu inte fått någon konkret förklaring till beslutet.