Många springer igenom spärren i MärstaFoto: Saffe Jamshidi/Arkiv

Stort problem med plankare i Märsta

Det är en stor andel resenärer som plankar i Märsta station.

märsta.nu rapporterade på tisdagen om att SL återinför biljettkontroller, detta på grund av att antalet personer som plankar ökat. Nu visar siffror att Märsta station har en stor andel resenärer som plankar enligt Svenska Dagbladet som tagit del av tågoperatören MTR:s siffror.

Av alla som stiger på ett tåg vid Märsta station så var det 4,2 procent som plankade. Bara i Jordbro är det en högre siffra (4,7 procent). Detta avser siffror i juni. Antalet plankningar var över 5000 för Märsta, Sollentuna och Solna skriver SVD.
– Det är djupt olyckligt det många människor nu gör. Det är inte bara att stjäla pengar från kollektivtrafiken. De stjäl också pengar från sjukvården och ytterst då från kampen mot coronaviruset eftersom sjukvården och kollektivtrafiken delar ekonomi, säger Kristoffer Tamsons (M), trafikregionråd, till SVD

regionsvalet

Längst väntetider till BUP i Stockholm

Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.

Extra

Yxkvinna söktes i Steningeområdet

Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.

Mordet i Sigtunafjärden

Misstänkt i mordutredning i Sigtuna omhäktad

Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)