Ambulans och ambulanshelikopterFoto: Magnus Granhagen
Polis undersökte den krockade bilenFoto: Magnus Granhagen

Stort pådrag i Valsta under natten-Trafikolycka och skottljud

Polis hade en stor insats i Valsta under natten sedan en bil krockat och man fått in samtal om skottljud.

Vid 2.30-tiden var det stort pådrag i Valsta sedan en bil kört runt och krockat inne i ett bostadsområde. Ambulanshelikopter fick kallas in då allvarlig personskada befarades. Polis syntes sedan undersöka den bil som krockade. Det är oklart om det upprättats anmälan kring brott i nuvarande stund.
– Det har varit en trafikolycka klockan 02.44 med befarad personskada. Där är vi på plats, sa vakthavande befäl Sylvia Odin under natten.

Cirka 3.15 var polis återigen i området, denna gång hade man fått in samtal om skottljud:
– Man hade ringt in om smällar. Men vi kunde inte hitta något, uppgav Odin.

valet2026

Lokalt stöd för Liberalernas nya linje

Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har fortsatt stöd för partiledningen och partiledare Simona Mohamsson efter den nya linjen gentemot Sverigedemokraterna som presenterades förra veckan.

Märstabo döms för att ha kört i mittenfil på E4

Notiser En 35-årig bilist från Märsta får böter efter att polisen filmat honom köra länge i mittenfilen på E4 norr om Stockholm, utan att väja till höger. Tingsrätten konstaterar att föraren bröt mot trafikregler som få känner till, enligt experter.

Rosersbergs skytteförening hotas efter uppsagt arrende

Notiser Rosersbergs skytteförening i Tallmilan står inför en oviss framtid efter att Fortifikationsverket sagt upp arrendeavtalet för skytteanläggningen. Beskedet gäller från och med nu fram till den 31 oktober 2029, och föreningen har ännu inte fått någon konkret förklaring till beslutet.

Stor risk för gräsbrand under fredagen

Notiser SMHI varnar för risk för gräsbrand i Sigtuna kommun och övriga Svealand under fredagen. Risken är stor eller lokalt mycket stor i de snöfria områdena mellan klockan 11.00 och 16.00.

Sju av tio kan få skyddplats i kommunen

Notiser I Sigtuna kommun finns 269 skyddsrum med totalt omkring 37 100 platser, vilket motsvarar cirka 70 procent av kommunens invånare. Nu ska fler skyddade utrymmen identifieras i källare, garage och vägtunnlar, rapporterar Newsworthy.