Ungdomar misstänks för försök till mordbrand

Två ungdomar misstänks efter en mindre brand på Steningehöjden under onsdagskvällen.

Det luktade rök på Steningehöjden under onsdagskvällen varpå brandkår kallades in, det visade sig vara isolering som brunnit på vinden av en byggfastighet. Två ungdomar misstänks för brottet, det omhändertogs av polis och lämnades över till sina vårdnadshavare. En anmälan om grov mordbrand har upprättats.

Uppdaterad kl. 7.55

valet2026

Munkholmen och Valsta sticker ut i partiernas väljarstöd

Politik Inför höstens kommunval i Sigtuna har Newsworthy gått igenom hur stödet för partierna varierar mellan olika delar av kommunen. Bilden är tydlig: vissa områden är starka fästen för respektive parti, medan andra i princip är svaga zoner.

valet2026

(S) efterlyser samling för polisstation

Politik Socialdemokraterna i Sigtuna vill att kommunen ska bli ett eget lokalpolisområde. I en motion till kommunfullmäktige lyfter partiet behovet av ökad polisiär närvaro och ett närmare samarbete mellan polis och kommun.