SAS lanserar resor till USAFoto: Pressbild

Stort intresse för resor till USA och Thailand

Intresset uppges vara stort för resor till USA och Thailand nu när trafiken startar upp under hösten.

Finnair, Thaiair och SAS lanserar interkontinentala rutter till Thailand och USA under hösten. Sökningarna för resor till dessa platser uppges också vara stort:
– Sökningar till Thailand och USA fortsätter att öka. Sökningar till USA har ökat med 700 procent jämfört med första veckan i september, skriver sajten flygresor.se i ett pressmeddelande.

UD:s rekommendationer om avrådan för icke-nödvändiga resor tas bort 1:a oktober.
– Det visar att tydliga besked är det som gör att svenskarna ska våga och vilja resa igen, säger Sofi Cederlöf, marknadschef på Flygresor.se.

upphandlingen av bolt

Taxiföretagens styrelseordförande försvarar Bolt

Näringsliv Michael Harvey, styrelseordförande för branschorganisationen Taxiföretagen och tidigare kommunpolitiker för Kristdemokraterna i Sigtuna, går nu ut till försvar för taxibolaget Bolt efter den kritik som riktats mot företagets upphandling av skolresor i kommunen. Harvey menar att påståendena som framförts i media och av lokala politiker bygger på felaktiga uppgifter och ger en missvisande bild av taxibranschen.

Hela Marknadsplatsen på Arlanda är nu invigd

Näringsliv Stockholm Arlanda Airport har avslutat sin största kommersiella satsning någonsin. Drygt fem år efter byggstarten är nu hela Marknadsplatsen i Terminal 5 färdigställd och samtliga butiker och restauranger har öppnat.

Designbutik nytt tillskott i Marknadsplatsen på Arlanda

Näringsliv Det danska designhuset Illums Bolighus har nu slagit upp portarna på Stockholm Arlanda Airport. Butiken blir vårens sista tillskott på flygplatsens nya Marknadsplats i Terminal 5 – ett område som nyligen blev utsedd till Årets kommersiella plats 2025 av branschorganisationen NCSC.

Exklusiva Fredmans har öppnat på Arlanda

Näringsliv Arlandas nya Marknadsplats i Terminal 5 fortsätter att växa. Nu har Fredmans öppnat sin nya butik i avgångshallen – en destination i sig för resenärer med intresse för klockor, smycken och modeaccessoarer.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening