Störst problem med uteblivna besök hos vårdcentralerna
märsta.nu rapporterade nyligen veckan om att det ska införas avgifter för uteblivna besök inom vården, problemet är som störst hos vårdcentraler med patienter som inte dyker upp.
Det ska kosta 400 kronor att missa en tid i vården, något som märsta.nu rapporterade om nyligen. Vårdcentralerna är de värst drabbade av patienter som inte dyker upp till sina bokade tider rapporterar SVT Stockholm. Över 100 000 besök ställdes in i på vårdcentralerna på grund av patienter som inte kom. Totalt var det dock 5,7 miljoner som besökte primärvärden. Under tisdagen kommer Hälso- och sjukvårdsnämnden att fatta beslut i frågan.
Nyheter Hastigheten i Sigtuna stad kan sänkas från 50 till 40 km/h på flera gator. Frågan tas upp i kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott den 31 mars.
Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.
Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.
Politik Företrädare för Liberalerna har varit på plats vid förvaret och mottagnings- och återvändandecentret i Arlandastad. Med under dagen fanns även riksdagsledamoten och migrationspolitiske talespersonen Patrik Karlson.