Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Störst problem med uteblivna besök hos vårdcentralerna

märsta.nu rapporterade nyligen veckan om att det ska införas avgifter för uteblivna besök inom vården, problemet är som störst hos vårdcentraler med patienter som inte dyker upp.

Det ska kosta 400 kronor att missa en tid i vården, något som märsta.nu rapporterade om nyligen. Vårdcentralerna är de värst drabbade av patienter som inte dyker upp till sina bokade tider rapporterar SVT Stockholm. Över 100 000 besök ställdes in i på vårdcentralerna på grund av patienter som inte kom. Totalt var det dock 5,7 miljoner som besökte primärvärden. Under tisdagen kommer Hälso- och sjukvårdsnämnden att fatta beslut i frågan.

Sigtuna klarar EU:s nya krav på luftkvalitet

Nyheter Sigtuna kommun ligger under de nya gränsvärdena för luftföroreningar enligt EU:s kommande luftkvalitetsdirektiv. En analys från Hjärt-Lungfonden visar att halterna av partiklar och kvävedioxid i kommunen håller sig på godkända nivåer, vilket bidrar till bättre folkhälsa.

Fortsatt klar majoritet kvinnor som vabbar

Nyheter Föräldrar i Sigtuna fortsätter att dela vabben ojämställt. Under de senaste tolv månaderna stod männen för 38 procent av alla vabbdagar i kommunen – den lägsta andelen på över tio år, enligt Försäkringskassan.