SMHI går ut med att det föreligger stor risk för gräsbränder i kommunen.
SMHI anser att det föreligger stor risk för gräsbrand i hela Stockholms län. Enligt brandriskprognosen är det stor brandrisk idag, på måndag är måttlig brandfara men på tisdag igen så är det stor brandfara. Risken är stor att elden sprider sig i det torra fjolårsgräsen och SMHI uppmanar till stor försiktighet i samband med eldning utomhus.
Nyheter Hastigheten i Sigtuna stad kan sänkas från 50 till 40 km/h på flera gator. Frågan tas upp i kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott den 31 mars.
Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.
Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.
Politik Företrädare för Liberalerna har varit på plats vid förvaret och mottagnings- och återvändandecentret i Arlandastad. Med under dagen fanns även riksdagsledamoten och migrationspolitiske talespersonen Patrik Karlson.