Planet kom till Växjö, därefter vände det tillbaka till ArlandaFoto: Flightradar24
Stor insats på Arlanda efter bombhot
Ett norwegianplan på väg till Nice från Arlanda bombhotades och fick vända om efter cirka 30 minuter u luften.
Planet som skulle till Nice lyfte under förmiddagen från Arlanda men fick vända om efter ca 30 minuter i luften. Nationella insatsstyrkan kallades in till Arlanda uppger Aftonbladet. Hotet ska ha ringts in från en telefon i Oslo och en person som ligger bakom hotet ska ha identifierats. Planet står längst ut på en av Arlandas landningsbanor. Alla som är ombord på planet evakuerades. – Av säkerhetsskäl har planet returnerat till Arlanda. Det är 163 passagerare och sex besättningsmedlemmar ombord. Det här är nu ett polisärende så ytterligare frågor får ställas till polisen. Säkerheten för våra passagerare och anställda har absolut högsta prioritet, säger Charlotte Hombergh Jacobsson, kommunikationschef på Norwegian, till Aftonbladet.
SVT Stockholm skriver att det svenska simlandslaget var ombord på planet.
Blåljus En man i 30-årsåldern omhändertogs sent på måndagskvällen efter att ha påträffats sovande i ett trapphus på Stockholmsvägen i Märsta. Han misstänks nu för flera brott.
Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.
Blåljus En personbil och en lastbil kolliderade på måndagsförmiddagen i korsningen Lindberghs gata/ Pionjärsvägen i Arlandastad. En person uppgav smärta i nacken.
Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.
Nyheter Ny statistik från Arbetsförmedlingen visar att arbetslösheten i Sigtuna kommun minskar. Under januari var 8,9 procent av arbetskraften inskrivna som arbetssökande, vilket är något lägre än för ett år sedan. Även i större delen av Stockholms län ses en nedgång.
Nyheter Arbetet med att göra Humlegården till en ny mötesplats i Sigtuna går vidare. Efter beslut i kommunstyrelsen ska fastigheten nu anpassas för de verksamheter som planeras flytta in.
Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.
Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)