Brandkår släcker en brand vid cricketplanen i MärstaFoto: Magnus Granhagen
Stökig natt i Märsta
Polis och brandkår har haft en intensiv natt med flertal incidenter med brända fordon.
Två bilar sattes i brand natten, kl. 1 brann det vid Cricketplanen i Märsta och kl. 2 på Valstavägen, båda gånger var det bilar som sattes i brand. Klockan 1.32 var det även en markbrand i skogen mellan Lyckostigen och Tingvallavägen. Samtliga bränder misstänks vara anlagda. Under morgonen framkommer uppgifter att det totalt är fyra bilar och en moped som har brunnit i Valsta.
Ung & Student Under lördagen arrangerades Harvest Day, en höstmarknad, i Stadsängarna. Ett event som Internationella Engelska skolans personal och elever arrangerade.
Blåljus Polisen i Stockholms län varnar för en ny våg av så kallade ”vodkabilar”, efter att flera minderåriga hittats svårt medtagna under fredagskvällen. Ungdomar har förts till sjukhus från bland annat Nacka och Tyresö.
Nyheter En utredning av påstådda oegentligheter inom Sigtuna kommun, som beställdes av kommundirektör Daniel Lindqvist efter en anonym anmälan under våren 2025, är nu klar.
Blåljus På söndag är det dags för höstens högskoleprov. I våras deltog omkring 500 personer i Märsta, och den högsta poängen i Sigtuna blev 1,9 – ett resultat som placerar sig bättre än 99,7 procent av deltagarna i landet, enligt Newsworthy.
Notiser Region Stockholms ambulanser har haft problem med kartor som hänger sig eller visar fel väg, vilket kan leda till förseningar och ökade risker för patienter, rapporterar P4 Stockholm.
Politik Kommunledningen presenterade på torsdagen sitt förslag till mål och budget för 2026. Förslaget innehåller bland annat satsningar på skola, omsorg, trygghet och folkhälsa samt en skattesänkning för andra året i rad.