Stenkastning mot bussar

Två bussar utsattes förra veckan för stenkastning i Märsta.

Upsala Nya tidning rapporterar om att två bussar förra veckan utsattes för stenkastning vid trafik i Märsta. Första händelsen var 1:a november vid 19-tiden när buss 580 körde längs Galaxvägen och i höjd med Saturnusringen fick stenar kastade mot sig från skogen.
– Ingen skadades av händelsen, men det var en chock för busschaufförerna och resenärerna. Fordonet blev skadat, men kunde köra vidare, säger Thomas Charrier, kommunikatör på Transdev, till UNT.

Stenkastning skedde även vid ett annat tillfälle förra veckan men det kommer inte påverka trafiken.
– Jag har inte fått återkoppling på att någon busschaufför inte skulle vilja köra linjen längre på grund av förra veckans händelser. Vi har polisanmält händelsen och har nu en dialog med polisen. Stenkastning kan innebära att vi behöver ställa in en tur eller till och med dra in trafiken, men det är det sista vi vill göra, uppger Charrier enligt UNT.

valet2026

Munkholmen och Valsta sticker ut i partiernas väljarstöd

Politik Inför höstens kommunval i Sigtuna har Newsworthy gått igenom hur stödet för partierna varierar mellan olika delar av kommunen. Bilden är tydlig: vissa områden är starka fästen för respektive parti, medan andra i princip är svaga zoner.

valet2026

(S) efterlyser samling för polisstation

Politik Socialdemokraterna i Sigtuna vill att kommunen ska bli ett eget lokalpolisområde. I en motion till kommunfullmäktige lyfter partiet behovet av ökad polisiär närvaro och ett närmare samarbete mellan polis och kommun.