Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Stationen kan rustas upp inom fyra år

På tisdagen presenterades landstingsbudgeten och en upprustning av Märsta station ligger kvar.

Märsta stations upprustning går vidare, pengar plockades bort av regeringen i en infrastruktursatsning som presenterades förra veckan. Men Stockholms läns landsting skriver i sin budget för 2019 att planeringsfasen för att rusta upp Märsta station fortsätter.

Arbetet ska ske tillsammans med Trafikverket. Kommunen har även deklarerat att man avser avsätta pengar om de andra aktörerna gör det, även en avsiktsförklaring finns sedan tidigare mellan de tre parterna men i samband med att Trafikverket inte fick anslagen från regeringen så finns inga konkreta planer. Övriga stationer där man planerar upprustning är Sundbyberg, Årstaberg och Södertälje central.

valet2026

Lokalt stöd för Liberalernas nya linje

Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har fortsatt stöd för partiledningen och partiledare Simona Mohamsson efter den nya linjen gentemot Sverigedemokraterna som presenterades förra veckan.

Märstabo döms för att ha kört i mittenfil på E4

Notiser En 35-årig bilist från Märsta får böter efter att polisen filmat honom köra länge i mittenfilen på E4 norr om Stockholm, utan att väja till höger. Tingsrätten konstaterar att föraren bröt mot trafikregler som få känner till, enligt experter.

Rosersbergs skytteförening hotas efter uppsagt arrende

Notiser Rosersbergs skytteförening i Tallmilan står inför en oviss framtid efter att Fortifikationsverket sagt upp arrendeavtalet för skytteanläggningen. Beskedet gäller från och med nu fram till den 31 oktober 2029, och föreningen har ännu inte fått någon konkret förklaring till beslutet.

Stor risk för gräsbrand under fredagen

Notiser SMHI varnar för risk för gräsbrand i Sigtuna kommun och övriga Svealand under fredagen. Risken är stor eller lokalt mycket stor i de snöfria områdena mellan klockan 11.00 och 16.00.

Sju av tio kan få skyddplats i kommunen

Notiser I Sigtuna kommun finns 269 skyddsrum med totalt omkring 37 100 platser, vilket motsvarar cirka 70 procent av kommunens invånare. Nu ska fler skyddade utrymmen identifieras i källare, garage och vägtunnlar, rapporterar Newsworthy.