Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen

Stark andra bäddade för seger

Skånela vann en svängig match i Vikingahallen mot Vinslöv på onsdagskvällen: - Två poäng och fem plus är bra, sa tränare Jimmy Karlsson efter matchen.

Första halvlek svängde fram och tillbaka i Vikingahallen och båda lagen turades om att vara i ledning, Skånela ledde inledningsvis och sedan vände Vinslöv till ledning med tre bollar innan det var 11-11 i paus.
– Vi går inte mål på våra lägen, vi har en period på 10-12 minuter där vi inte gör mål, vi bränner friläget, genombrott, skott utifrån. Vi får deras målvakt att se ut som en superstjärna, konstaterade tränare Jimmy Karlsson.

I andra kopplade Skånela grepp första kvarten och tog ledningen med sex bollar till 21-15. Därefter är det avgjort och Vinslöv besegrat.
– Det ser bra ut i andra bakåt, många gör det bra, Nilsson (Anton), ”Lucce” (Lucao) i målet och så vidare. Första 20 av andra är en av de bättre i år, defensivt är vi bra, vi gör mål framåt och får till bättre skärpa i sista tiondelen, analyserar Jimmy Karlsson.

Målen
Nilsson 5, Wärnmark 3, Näslund 3, Åkerman 3, Isberg 2, Ladan 2, Nielsen, Tapper, Lahdo, Friström, Svarén

Brons för SMGK på Rikstvåan

notiser Sigtuna Märsta Gymnastikklubbs Svart2-trupp tog hem en bronsmedalj i Rikstvåan, öppen klass, vid en tävling i Gävle. I klassen deltog totalt 12 lag.

bildextra

Så blir nya handbollsarenan

Handboll Planerna på en ny arena vid Vikingafältet tar ett steg framåt. Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott gav klartecken till ärendet den 31 mars.

Mårtensson blir assisterande sportchef i Örebro Hockey

Ishockey Örebro Hockey förstärker sin sportsliga ledning och välkomnar Tony Mårtensson som ny assisterande sportchef. Mårtensson, ursprungligen från Märsta och boende i Sigtuna, har de senaste åren arbetat i Linköpings organisation som sportchef.

Kim Taekwondo med starka prestationer på Slovenia Open

kampsport I helgen deltog Kim Taekwondo i Slovenia Open G2 i Ljubljana med landslagsaktuella Izabella Källstrand och Nazaah Waliullah, samt Tea Karlberg som debuterade i ny viktklass. Tävlingen är G2-klassad, vilket innebär att det delas ut dubbla rankingpoäng jämfört med G1.

EXTRA

Anthony Nyberg matchhjälte för Karlskoga

Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.