Foto: Daniel Iskandar

Stängt för tredje dagen

För tredje dagen i rad håller Stora COOP Märsta stängt på grund av IT-attacken.

COOP och flera andra större företag i världen är drabbade av en IT-attack. Det gör att Stora COOP Märsta är stängd för tredje dagen i rad. Dock går det att hämta ut post samt beställa varor online för uthämtning. Hackarna kräver nästan 600 miljoner kronor för att släppa IT-systemen som COOP med flera är beroende av rapporterar Aftonbladet.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.

valet2026

Askerson etta på Moderaternas lista

Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.

Fler vapenbrott – narkotikabrotten minskar

Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.