För tredje dagen i rad håller Stora COOP Märsta stängt på grund av IT-attacken.
COOP och flera andra större företag i världen är drabbade av en IT-attack. Det gör att Stora COOP Märsta är stängd för tredje dagen i rad. Dock går det att hämta ut post samt beställa varor online för uthämtning. Hackarna kräver nästan 600 miljoner kronor för att släppa IT-systemen som COOP med flera är beroende av rapporterar Aftonbladet.
Blåljus Lokalpolisområde Sollentuna/Upplands-Väsby/Sigtuna genomför under två dagar en riktad insats kopplad till Orange Day, med fokus på att uppmärksamma och motverka våld mot kvinnor och flickor.
Politik Liberalerna i Sigtuna – Lars Naur, Helen Kavanagh Berglund och Bo Danielsson – deltar under hela dagen på partiets landsmöte för att rösta, debattera och bevaka frågor som påverkar både partiet nationellt och utvecklingen i Sigtuna kommun.
Nyheter Enligt ett pressmeddelande från Riksdagens ombudsmän (JO) har Vård- och omsorgsnämnden vid flera tillfällen avslagit en ansökan om personlig assistans enligt LSS, trots att förvaltningsrätten upprepade gånger slagit fast att den enskilde hade rätt till insatsen och återförvisat ärendet för att bara pröva omfattningen av behovet.