SSHL:s kubFoto: SSHL

SSHL visar upp projekt i Kungsträdgården

SSHL:s kub för mänskliga rättigheter kommer att ta plats i Kungsträdgården i höst.

30 skolor ute i landet har haft varsin kub om Mänskliga rättigheter, en av dessa har funnits på SSHL i Sigtuna. Nu kommer kuberna att hamna i Kungsträdgården som en del av Raoul Wallenberg Academys projekt ”Kuben – Varje människa kan göra skillnad”. Utställningen pågår 1-3 september. Samtidigt kommer både elever och lärare från SSHL att finnas i Kungsträdgården. SSHL:s kub heter ”Rätten att erkännas som person”.

Under läsåret har elever fått arbeta med olika målningar för att illustrera rättigheten. Alla bildelever från åk 7 till åk 3 på gymnasiet har arbetat med uppgiften.
– Var och en har skapat ett eller flera gipsansikten som på ett personligt sätt ska tolka artikel 6 i de mänskliga rättigheterna, skriver SSHL på sin hemsida.

Snöröjning och halkbekämpning inför nästa veckas vinterväder

Nyheter Nästa vecka väntas minusgrader och snö i länet. Trafikverket förbereder därför intensifierad snöröjning och halkbekämpning på de större vägarna i kommunen. Vägar med mycket trafik prioriteras först, bland annat E4/Uppsalavägen, E20, E18 samt viktiga bussstråk och vägar till industriområden.

Nya bygglovsregler förenklar ansökan

Nyheter Från den 1 december 2025 träder nya regler för bygglov i kraft. Syftet är att göra det enklare och tydligare för dig som ska bygga eller göra förändringar på din fastighet.

Sigtuna klarar EU:s nya krav på luftkvalitet

Nyheter Sigtuna kommun ligger under de nya gränsvärdena för luftföroreningar enligt EU:s kommande luftkvalitetsdirektiv. En analys från Hjärt-Lungfonden visar att halterna av partiklar och kvävedioxid i kommunen håller sig på godkända nivåer, vilket bidrar till bättre folkhälsa.