Foto: Google Streetview

Södergatan asfalteras denna vecka

Under 15-21 september kommer det att vara olika vägarbeten på Södergatan.

Södergatan som är en av Märstas mest trafikerade vägar kommer under mitten av september att genomgå beläggningsarbeten. Starten sker idag tisdag då Södergatan 13-25 berörs, arbetet sker längs hela gatan ända fram till 21:a september. Under närmaste veckan kommer det att vara begränsad framkomlighet för både trafik och att parkera. Sigtuna kommun uppmanar att man tar en annan väg än Södergatan närmaste veckan.

Läs mer här om hur arbetet kommer att genomföras.

valet2026

Munkholmen och Valsta sticker ut i partiernas väljarstöd

Politik Inför höstens kommunval i Sigtuna har Newsworthy gått igenom hur stödet för partierna varierar mellan olika delar av kommunen. Bilden är tydlig: vissa områden är starka fästen för respektive parti, medan andra i princip är svaga zoner.

valet2026

(S) efterlyser samling för polisstation

Politik Socialdemokraterna i Sigtuna vill att kommunen ska bli ett eget lokalpolisområde. I en motion till kommunfullmäktige lyfter partiet behovet av ökad polisiär närvaro och ett närmare samarbete mellan polis och kommun.