Efter att märsta.nu uppmärksammat problemet med cigarettfimpar i Valsta tog det två dagar sen var det mesta borta: - De var en snabb reaktion, det kom två man idag (torsdag) med spade och borste, även om dammsugare hade varit lämpligare, säger valstabon som hörde av sig till märsta.nu om problemet.
märsta.nu uppmärksammade problemet med cigarettfimpar i nya Valsta torg i veckan. En dag senare kom det personal från kommunen för att städa upp berättar valstabon som kontaktade märsta.nu om problemet. Enligt valstabon är det mesta borta, ca 75 procent, men det är en klart snyggare tillvaro nu menar han.
Nyheter Allt fler ungdomar i Sverige gör värnplikt. Under 2025 påbörjar 8 250 personer sin grundutbildning, vilket är 830 fler än året innan. Ökningen följer riksdagens beslut om att successivt stärka försvaret de kommande åren.
Nyheter Sigtuna kommun ligger under de nya gränsvärdena för luftföroreningar enligt EU:s kommande luftkvalitetsdirektiv. En analys från Hjärt-Lungfonden visar att halterna av partiklar och kvävedioxid i kommunen håller sig på godkända nivåer, vilket bidrar till bättre folkhälsa.
Nyheter Föräldrar i Sigtuna fortsätter att dela vabben ojämställt. Under de senaste tolv månaderna stod männen för 38 procent av alla vabbdagar i kommunen – den lägsta andelen på över tio år, enligt Försäkringskassan.
Blåljus Vid 2-tiden i natt inträffade ytterligare ett våldsbrott i Märsta. En man grips misstänkt för grov misshandel. Den utsatte är en kvinna som förts till sjukhus.
Politik Oppositionspartierna Socialdemokraterna, Vänsterpartiet, Miljöpartiet och Centerpartie riktar skarp kritik mot den moderatledda kommunledningens beslut att tacka ja till ett möte med regeringens samordnare för frivillig återvandring.