Åhlens nya lager i Rosersberg invigs under sommarenFoto: Pressbild

Snart invigs Åhlens nya lager

Åhlens kommer att inviga sitt nya lager inom de närmaste månaderna: - Vår helt nybyggda lagerlokal i Rosersberg stod klar vid årsskiftet. Därefter har det pågått ett intensivt arbete med att installera hela automationen och bygga stallaget, vilket har gått bra och nu är testerna i full gång, säger Sema Söderhäll, Chief Supply Chain Officer.

Inom de närmaste månaderna är det klart för start för Åhlens nya centrallager. Tills dess ska man ha hunnit flytta ut från Jordbro.
– Vi jobbar också med att sätta vår nya organisation och att rekrytera ny kompetens till nyckelroller som ska fortsätta utveckla morgondagens logistik tillsammans med oss. Vi börjar bli redo för uppstart och ser fram emot att komma igång, säger Sema Söderhäll, Chief Supply Chain Officer.

Åhlens investerar samtidigt i en robotiserad automationslösning av skytteltrafik för att möta ökade försäljningsvolymer och behov av effektivisering av lagerverksamhet för att tillgodose framtida kundbehov.
– Vår nya lagerlösning är integrerad med ett flöde för både varuhus och e-handel som gör att vi blir mer flexibla och effektiva i att driva båda dessa affärer. Vi ska skapa marknadens mest attraktiva kundupplevelse både för våra e-handels- och varuhuskunder, säger Sema Söderhäll, Chief Supply Chain Officer.

Tapwell etablerar logistik i Rosersberg

Näringsliv Tapwell flyttar sin logistik till Rosersberg. Bolaget har tecknat ett långsiktigt avtal om drygt 4 000 kvadratmeter i en fastighet som ägs av Prologis. Inflyttning planeras till 1 juni 2026.

Tre män för varje kvinnlig vd i Sigtuna

Näringsliv Kvinnor är fortfarande i tydlig minoritet på vd-poster i Sigtuna kommun. Vid årsskiftet hade 23 procent av aktiebolagen med registrerad vd i kommunen en kvinna på posten, enligt statistik från Bolagsverket som sammanställts av Newsworthy.