Åhlens nya lager i Rosersberg invigs under sommarenFoto: Pressbild
Snart invigs Åhlens nya lager
Åhlens kommer att inviga sitt nya lager inom de närmaste månaderna: - Vår helt nybyggda lagerlokal i Rosersberg stod klar vid årsskiftet. Därefter har det pågått ett intensivt arbete med att installera hela automationen och bygga stallaget, vilket har gått bra och nu är testerna i full gång, säger Sema Söderhäll, Chief Supply Chain Officer.
Inom de närmaste månaderna är det klart för start för Åhlens nya centrallager. Tills dess ska man ha hunnit flytta ut från Jordbro. – Vi jobbar också med att sätta vår nya organisation och att rekrytera ny kompetens till nyckelroller som ska fortsätta utveckla morgondagens logistik tillsammans med oss. Vi börjar bli redo för uppstart och ser fram emot att komma igång, säger Sema Söderhäll, Chief Supply Chain Officer.
Åhlens investerar samtidigt i en robotiserad automationslösning av skytteltrafik för att möta ökade försäljningsvolymer och behov av effektivisering av lagerverksamhet för att tillgodose framtida kundbehov. – Vår nya lagerlösning är integrerad med ett flöde för både varuhus och e-handel som gör att vi blir mer flexibla och effektiva i att driva båda dessa affärer. Vi ska skapa marknadens mest attraktiva kundupplevelse både för våra e-handels- och varuhuskunder, säger Sema Söderhäll, Chief Supply Chain Officer.
Näringsliv Resebolaget TUI breddar sitt utbud av storstadsresor från Arlanda flygplats inför kommande resesäsonger. Tre nya destinationer läggs till: Warszawa, Bukarest och Bryssel.
Näringsliv Arlanda tappar mark jämfört med andra nordiska flygplatser. Det visar en ny rapport från Svenskt Näringsliv, som menar att utvecklingen riskerar att påverka både företag och investeringar i Sverige.
Partner Det svenska fintechbolaget Trustly har passerat 120 miljoner användare globalt, enligt ett nytt pressmeddelande. Milstolpen speglar en bredare trend där konto-till-konto-betalningar – så kallade "Pay by Bank" – snabbt tar mark i både Europa och Nordamerika.
Näringsliv Över hundra nomineringar kom in – nu är vinnarna i Företagarnas årliga utmärkelser i Sigtuna kommun utsedda. Priserna delades ut under en gala på fredagskvällen.
Partner Sigtuna kommun har cirka 52 700 invånare och en medelålder på 38,9 år. Drygt sex av tio bor i Märsta, och de äldsta åldersgrupperna väntas växa framåt i tiden.
Partner En lott i kassan efter en promenad genom Märsta Centrum eller några snabba spel i mobilen under kafferasten, för många svenskar är spel om pengar en del av vardagen.
Partner Många företagare skulle erkänna att att bygga en webbplats sällan hamnar tillräckligt högt upp på att-göra-listan för att prioriteras när det faktiskt behövs.
Partner I en tid då digitaliseringen förändrar hur vi konsumerar kultur och sport, finns det en gren av det svenska folklivet som står emot tidens tand med styrka: travsporten.
Näringsliv För några veckor sedan hölls årets första Frukostklubb i Rosersberg, där över 100 personer deltog. Näringslivsrepresentanter, tjänstepersoner och politiker samlades på Rosersbergs Slottshotell.
Partner Digitala vanor har förändrats snabbt de senaste åren. Beställningar ska gå på sekunder, filmer ska starta direkt och appar ska förstå användaren utan omvägar.
Näringsliv Finalisterna till årets företagspriser är klara. Priser delas ut i flera kategorier och vinnarna presenteras den 17 april på Hotell Kristina.
Näringsliv Inför påsken 2026 visar SAS:s bokningar från Arlanda att resenärer främst söker sig till klassiska europeiska storstäder och sydligare destinationer med sol och värme.
Näringsliv Flygresandet fortsätter att öka på Stockholm Arlanda Airport. Under mars reste knappt 1,9 miljoner passagerare via flygplatsen, vilket är en ökning med omkring fem procent jämfört med samma månad förra året.
Partner I oktober förra året försvann ett spelkoncept som präglat svenska lördagar i över tre decennier. V75 är borta, ersatt av V85. Det är mer än ett namnbyte – det är ett svar på djupgående förändringar i hur Sverige spelar.