Testerna kommer genomföras på Clarion Hotel ArlandaFoto: Clarion Hotel Arlanda

Snabbtester startas upp på Arlanda

Läkarintyg har fått i uppdrag att starta igång PCR-test av covid-19 på Arlanda och har tecknat avtal med ett flygbolag om tester.

AlphaHelix kommer att leverera fyra enheter för PCR-tester av covid-19 på Clarion Hotel för Läkarintygs räkning. Det är provtagningsverksamhet som möjliggör leverans av intyg för både resenärer, flygbesättning och personal inom två timmar. Verksamheten beräknas pågå i ett halvår och ett avtal finns med ett flygbolag. 200 tester om dagen ska kunna genomföras men om AlphaHelix levererar mer instrument så kan Läkarintyg öka kapaciteten. Testerna ser covid-19 och PCR är en känslig teknik för att upptäcka virus och bakterier enligt Alpha

Beredskapsdag i Märsta centrum nästa lördag

Nyheter Nästa lördag är det dags för Trygghets- och beredskapsdagen i Märsta centrum. Temat i år är ”Du är en del av Sveriges totalförsvar” – och det blir en dag fylld med aktiviteter för hela familjen.

SL tar över busstrafiken i Sigtuna kommun

Politik Från sommaren 2029 tar SL över busstrafiken i Sigtuna och Upplands Väsby. Det blir första gången sedan 1990-talet som kollektivtrafiken inte körs av ett privat bolag, rapporterar SVT Stockholm.

Dags att nominera till Arkitekturpriset

Nyheter Nu kan invånare, företag och föreningar lämna in förslag till årets arkitekturpris i Sigtuna kommun. Priset delas ut för att uppmärksamma byggnader och platser som bidrar till en god livsmiljö och stimulerar samtalet om arkitektur.

Ungdomsarbetslösheten stiger i kommunen

Nyheter Efter mer än ett års nedgång stiger nu arbetslösheten bland unga i Sigtuna kommun. Enligt Arbetsförmedlingens färska statistik ökar både ungdoms- och totalarbetslösheten i kommunen.

Fler barn drabbade av vräkning i Sigtuna kommun

Nyheter Under årets första halvår berördes sex barn av vräkningar i Sigtuna kommun. Fyra ärenden registrerades hos Kronofogden, där sex barn var folkbokförda på de aktuella adresserna. Ytterligare två barn, som inte var skrivna där, påverkades också.

Fågeltornet vid Fysingen renoveras

Notiser Renoveringsarbetet av fågeltornet vid Fysingen har påbörjats. Tornets bottenplatta ska åtgärdas och efter avslutat arbete blir tornet åter tillgängligt för fågelskådning.