Foto: Daniel Iskander/Arkiv

SMHI varnar för ishalka

Det finns risk för ishalka idag då det faller underkylt regn på kalla vägbanor.

SMHI har utfärdat en klass 1-varning för ishalka i hela länet. Det pågår fredag morgon och förmiddag. Anledningen är att det fallit regn på kalla vägbanor och att det även finns inslag av underkylt regn. SVT:s meteorolog Deana Bajic uppger att det är ett väderomslag som pågår idag. Det räcker med lite regn för att det ska finnas risk för halka.

Idag fredag faller 0,5 mm regn och i morgon lördag cirka 2 mm och söndag cirka 1 mm. Det kommer att vara plusgrader hela helgen.

Bilbrand skapade köer mot Arlanda

Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.

Stor risk för gräsbrand under onsdagen

Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.

Lodjursjakten stoppas

Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.

EXTRA

Polis misstänker grov våldtäkt mot barn

Nyheter Omständigheterna kring det grova brottet som inträffade på Migrationsverkets återvändandecenter är fortsatt oklara, men nu verkar ändå brottsrubriceringen offentlig. Det rör sig om grov våldtäkt mot barn.