Ett fraktföretag i Arlandastad utsattes under tidig morgon för en smash and grab: - Det låg fotanglar vid bron över järnvägen, berättar ett vittne för märsta.nu
Tidigt i morse larmades polis till Arlandastad där en lagerlokal utsatts för smash and grab. Gärningspersonerna ska ha använt en hjullastare för att ta sig in och kom över teknikprylar. De lämnade platsen i flera bilar. Polis bekräftar att det efter kuppen kastats ut fotanglar. Ingen har gripits och polis spärrade av platsen för teknisk undersökning under morgonen och förmiddagen. En förundersökning om grov stöld har upprättats.
Nyheter Rosersberg blir en av de första platserna i landet där särskilda avdelningar för barn och unga inom Kriminalvården ska startas. Planen är att verksamheten ska vara i drift från den 1 juli 2026.
Nyheter Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott har beslutat att sänka hastigheten på flera gator i Sigtuna stad från 50 till 40 kilometer i timmen. Omskyltning planeras till sommaren.
Nyheter Svenska kyrkan i Märsta har genomfört en beredskapsövning för att klara verksamheten även vid större kriser. Under två dagar i början av mars testades arbetet helt utan el och diesel.