Marie Axelsson (S), oppositionsrådFoto: Pressbild/Socialdemokraterna

Slutreplik: Moderaternas segregationspolitik måste granskas

Den här debatten handlar om att den moderatledda kommunledningen ägnar sig åt olaglig social dumpning.

En kommunledning måste klara av att ta tag i sina egna problem, gräva där man står och lösa frågan istället för att ta genvägar. Moderaterna vill inte erkänna att de ägnar sig åt social dumpning utan flyttar fokus till bostadskön istället. En kö som kommer att växa framöver på grund av deras nedbantade bostadspolitik.

Argumentationen som förs är häpnadsväckande. Socialdemokraterna har aldrig föreslagit att nyanlända ska ha förtur i bostadskön. Social dumping handlar ju inte bara om nyanlända. Vi vill se ett samhälle där alla kommuninvånare ska få det stöd de behöver. Moderaternas nedmonteringar av fungerande strukturer när det gäller arbetsmarknads- utbildnings- och bostadspolitik gör att grupper nu ställs mot varandra. I moderaternas kommun ökar klyftorna.

I moderaternas nya ägardirektiv för AB Sigtunahem står det att bolaget primärt ska bygga bostadsrätter och egna hem framöver. Inte ett ord om att Sigtunahem ska bygga hyresrätter vilket borde vara precis det som kommunens allmännyttiga bostadsbolag ska ägna sig åt. Det står vidare att AB Sigtunahem ska ombilda objekt från hyresrätter till bostadsrätter. Den politiken ger inte fler bostäder vilket vi påpekat otaliga gånger. Och det som skulle bli hus med hyreslägenheter på Stockholmsvägen schabblade kommunledningen bort så att det blev ett slags lägenhetshotell.

Det vi gör är att ge konstruktiva förslag på hur kommunen ska jobba för att fler kommuninvånare ska kunna hitta en egen försörjning och bostad i kommunen.

– Bygg fler bostäder som vanligt folk har råd med.
– Satsa regeringens statsbidrag där de behövs bäst istället för att skära ned på välfärden.
– Använd regeringens anslag för extratjänster i samarbete med Arbetsförmedlingen på ett effektivare sätt. Det görs inte i tillräcklig utsträckning idag.
– Stärk integrationsarbetet med språkutbildning och fler praktikplatser så att nyanlända etablerar sig snabbare och skaffar sig en egen försörjning.
– Omvandla inte hyresrätter till bostadsrätter. Det är exkluderande och ger inte fler bostäder.

Vi är helt överens om att alla som kommer till Sverige och till Sigtuna kommun har ett eget ansvar att etablera sig genom att studera, skaffa sig en egen försörjning och hitta en bostad. Det kan också innebära att man måste flytta till en annan kommun för att hitta den bostaden. Det som är problemet just nu är att moderaterna inte står för att de ägnar sig åt social dumpning. Någon-annan-ismen är ett begrepp som flera kommuner i vår närhet anammat. Det betyder att någon annan får lösa problemet istället. Sigtuna, Solna och Sollentuna toppar listan på moderatstyrda Stockholmskommuner som ägnar sig åt social dumpning. Det är oacceptabelt.

  • Marie Axelsson (S) oppositionsråd

repliken: Sigtuna kommun förtjänar en seriös opposition

Insändare I oppositionens roll ingår att granska och vid behov utkräva ansvar av den styrande kommunledningen. Det är så det ska gå till i ett demokratiskt samhälle och jag välkomnar en saklig debatt i alla frågor som rör vår fina kommun. Jag förstår och respekterar att oppositionsrådet inför ett kommande valår vill ta alla chanser att ge sig på den styrande kommunledningen. Men sättet hon gör det på är inte seriöst, det är osmakligt.

Livsfarligt övergångsställe!

Insändare Det som inte får hända har tyvärr hänt - igen - någon har blivit påkörd vid övergångsstället på Valstavägen, intill Buregatans busshållplats. I mer än tjugo år har vi varnat för detta övergångsställe, påpekat problem med belysning, skymd sikt m m och oroat oss för att någon ska bli påkörd med stora skador, eller kanske något ännu värre, som följd.

15 000 i bostadskön i Sigtuna kommun

Insändare Det står över 15 000 personer i bostadskön i Sigtuna kommun. Samtidigt finns det ett hundratal lediga lägenheter hos SigtunaHem – hyresrätter samt bostadsrätter som är för dyra för de flesta.

Tillsammans stoppar vi mäns våld mot kvinnor

Insändare Idag uppmärksammar vi Orange Day, den internationella dagen för avskaffandet av våld mot kvinnor. En dag där vi tillsammans tar ställning mot mäns våld mot kvinnor, som drabbar kvinnor dagligen. I vår kommun, i vårt land och i hela världen.

slutreplik: Brandell blundar för verkligheten

Insändare Vad Tomas Brandell och Socialdemokraterna önskar är en sak, men att se till vad Socialstyrelsens brukarundersökning faktiskt mäter måste väl ändå vara det väsentliga. Faktum är att vi ser de bästa resultaten för särskilt boende på tio år.

Sigtuna kommun får toppbetyg av de äldre!

Insändare Kommunen ska leverera välfärd av högsta kvalitet och bemöta invånarna på allra bästa sätt. Det är vår ambition, det har kommunfullmäktige beslutat och det gäller i allra högsta grad i förhållande till kommunens äldre.

Dags att stoppa den moderata misskötseln av våra skattepengar

Insändare Åtta år med moderatstyre har gjort Sigtuna kommun till länets mest skuldsatta kommun, ungdomsarbetslösheten stiger och företagsklimatet är det sämsta på tjugofyra år. Men istället för att investera sig ur krisen väljer Moderaterna att krympa kommunkassan och kasta pengar i sjön.