Slutet närmar sig för värmeböljan

Värmeböljan börjar gå mot sitt slut i kommunen, bara två dagar återstår.

Igår lördag mättes 29 grader upp i Märsta, nu återstår bara två dagar kvar av värmeböljan, söndag och måndag. Idag söndag ska det bli 31 grader varmt, böljans varmaste dag väntas. På måndag blir det lite svalare med 29 grader. På tisdag blir det sedan 19 grader och resten av veckat blir temperaturer kring 20 grader. Torsdagen kan bjuda på 23 grader.

Barnmorskor i Märsta gör hembesök efter förlossning

Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.

valet2026

Askerson etta på Moderaternas lista

Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.