Är det för hett i bussen? Ta en paus om du ska långt uppmanar SL.
Många har klagat på värmen i bussen och att AC inte fungerar som den ska trots att det är installerat. Bussbolagen installerar nya fläktar rapporterar Mitt i men det lär knappast hjälpa. – Vädret just nu är extremt och det är väldigt ovanligt att det blir så här varmt. Eftersom dörrarna öppnas vid flera tillfällen varje dag släpper bussarna in mycket varm luft. Därför blir luften svår att kyla ner, säger Christian Hoffmann, presskommunikatör på SL, till tidningen
Även bussdepåerna får sig en känga av chaufförerna, de är redan varma innan chaufförerna börjar jobba. Bussresenärer uppmanas ta med sig vatten och räkna med en extra paus om man ska resa långt uppmanar Christian Hoffman på SL.
Nyheter Rosersberg blir en av de första platserna i landet där särskilda avdelningar för barn och unga inom Kriminalvården ska startas. Planen är att verksamheten ska vara i drift från den 1 juli 2026.
Nyheter Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott har beslutat att sänka hastigheten på flera gator i Sigtuna stad från 50 till 40 kilometer i timmen. Omskyltning planeras till sommaren.
Nyheter Svenska kyrkan i Märsta har genomfört en beredskapsövning för att klara verksamheten även vid större kriser. Under två dagar i början av mars testades arbetet helt utan el och diesel.
Nyheter Planer på ett pilotprojekt med självkörande pendeltåg växer fram i Sigtuna kommun. Sträckan som pekas ut går mellan Märsta, Rosersberg, Sigtuna och Stockholm Arlanda Airport – ett av de mest trafikerade områdena i norra länet.