SL ändrar sig efter kritiken om att man måste ha blippat sin reskassa innan resan.
Tidigare i veckan gick SL ut och ändrade sina riktlinjer för reskassa, eftersom man inte kan blippa på alla bussar under coronatider så räckte det med att ha pengar på kassan i samband med en kontroll. Men SL gick ut och sa att man måste ha blippat eller ha en enkelbiljett via smartphone eller fysiskt biljett.
I Sigtuna kommun fick SL också kritik, boende på landsbygden med reskassa har ingen möjlighet att ta sig till station eller säljställe för att köpa en biljett. Radio Stockholm uppger nu att SL ändrar sig, i samband med en kontroll så ska biljettkontrollanter göra en rimlighetsbedömning.
Nyheter Midsommarhelgen är en av högtiderna som det är extra högt tryck på SOS Alarm: - i vill uppmana var och en att fira in sommaren varsamt och att ringa rätt när det behövs, äger Björn Skoglund, verksamhetsspecialist på SOS Alarm.
Notiser Ett British Airways-plan som lyfte från Arlanda tvingades vända tillbaka efter ett tekniskt fel: - Det hördes flera smällar, uppger flera boende ute i Vidbo.
Nyheter Region Stockholms Trafiknämn har klubbat igenom ett pristak i SL-trafiken: - Bort med onödiga debiteringar och in med resenärerna. Det är målet när vi inför capping. Först ut är enkelbiljetter med målet att också öppna upp för månadskorten, säger Kristoffer Tamsons (M), ordförande för trafiknämnden.
Nyheter Länsstyrelsen har antagit en gemensam strategi för skogar i länet: - Vi behöver göra skogen och dess betydelse och möjligheter mer känd. Det övergripande målet är att ha en livskraftig och varierad skogsnäring i länet, med hållbarhet och tillväxt i fokus, säger landshövding Sven-Erik Österberg.