Foto: Riksbanken

Skuldsaneringar ökar i kommunen

Fler kommuninvånare sökte skuldsanering det gångna året.

Antalet personer som sökte skuldsanering i kommunen var 111 stycken under 2018, det är en uppgång från 92 under 2017 och 60 2016. Kronofogden skriver i ett pressmeddelande att antalet skuldsaneringar ökar eftersom man i samband med saneringen kan få två betalningsfria månader för att ge något mindre ansträngd situation i samband med jul och sommar.
– Oftast är det omvälvande livshändelser som fått ekonomin att rasa ihop för de svårast skuldsatta, exempelvis en skilsmässa eller sjukdom, säger Ann-Charlotte von Feilitzen.

I Stockholms län var det 3336 personer som genomgick skuldsanering. Sex kommuner i länet hade fler än Sigtuna kommun, Väsby hade 103 personer i skuldsaneringsåtgärd, Upplands-Bro bara 32, Sollentuna 81 stycken. Noterbart är att länets totalsiffra minskar med nästan 170 personer jämfört med 2017 då 3500 personer genomgick skuldsanering.

upphandlingen av bolt

Oklart om Bolt-domen överklagas

Nyheter Det är ännu oklart om Sigtuna kommun kommer överklaga Förvaltningsrättens dom om att Bolt inte får vara med i upphandlingen.

VR kommer köra åt Mälardalståg från december 2026

Nyheter VR Sverige har vunnit upphandlingen och tar över driften av Mälartåg från december 2026. Kontraktet gäller i åtta år med möjlighet till förlängning. Beslutet meddelades den 8 oktober och beställare är Mälardalstrafik, som ägs gemensamt av regionerna i Stockholm, Sörmland, Uppsala, Västmanland, Örebro län och Östergötland.

Var tionde tåg i kommunen försenat under september

Nyheter Tågen till och från stationerna i kommun fortsätter att ha problem med punktligheten. Under september kom var tionde tåg mer än fem minuter sent till stationerna i Märsta, Arlanda C och Rosersberg, rapporterar Newsworthy.