En man omhändertogs under morgonen sedan han gått runt i ett bostadsområde och skrikit.
Vid 9-tiden i morse omhändertogs en man sedan han sprungit runt i ett bostadsområde och skrikit högt med ett tillhygge i handen. Mannen bedömdes behöva psykiatrisk vård på sjukhus varpå polispatrull körde honom till psykakut. Mannen misstänks inte för brott men en läkare ska bedöma om mannen ska vara fortsatt omhändertagen.
Enligt uppgift till märsta.nu hade mannen en hammare i handen. Han brottades ner av två poliser och fördes iväg.
Politik Antalet anställda läkare, sjuksköterskor och undersköterskor i Region Stockholm har ökat med över 2 000 personer sedan 2023, samtidigt som intresset för att arbeta i regionen har ökat kraftigt.
Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.
Nyheter Chansen till snö på julafton har minskat tydligt i Sigtuna och resten av Mälardalen. Under de senaste decennierna har gröna jular blivit allt vanligare.
Nyheter Kriminalvården förbereder undervisning för barn och unga på anstalt. Förslagen är aktuella även lokalt, eftersom Storboda i Rosersberg omfattas av en ny skola.