Bilen kraschade in i ett trädFoto: MMS-Bild
Avspärrningar utanför ett bostadsområde under torsdagsmorgonen.Foto: MMS-Bild
Polis har ökad närvaro i delar av ValstaFoto: MMS-Bild

Skottlossning mot bil-En till sjukhus

Enligt Aftonbladet avlossades flera skott mot en bil i Valsta, föraren träffades inte men kraschade bilen och skadade huvudet.

Polis larmades om skottlossningen mot bilen vid 2-tiden i natt.
– Bilen blev beskjuten på en väg under färd. Flera skott har träffat bilen, men inte föraren, säger Mats Almquist vid Polisens ledningscentral till Aftonbladet.

Föraren slog i huvudet i samband med att bilen krockade in i ett träd. Platsen är avspärrad enligt Aftonbladet för en tekniskt undersökning. Det är en pågående insats men ingen är gripen. Aftonbladet uppger att en misstänkt gärningsman ska ha flytt springande från platsen. Polisen meddelar att en anmälan om försök till mord upprättats.

Uppdaterad kl. 7.56

jullov

Många gratis jullovsaktiviteter för barn och unga

Ung & Student När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.

valet2026

Bergqvist fortsatt etta på Liberalernas lista

Politik Pernilla Bergqvist toppar återigen Liberalernas lista inför valet 2026 - Vi går till val med en stark och bred lista — en kombination av lång politisk erfarenhet och ny energi. Det är med ödmjukhet och stolthet som jag tar ansvar att leda Liberalerna mot 2026, säger Pernilla Bergqvist.