Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Skolorna byter ut ekologisk mjölk – Sparar 112 000 kronor

Sigtuna kommun byter ut ekologisk mjölk på skolor och förskolor som en led i att spara in två miljoner kronor under 2017 på livsmedelsinköp.

MatEnheten i Sigtuna kommun har ett sparbeting på fyra miljoner kronor under 2017, två miljoner av dessa ska tas från inköp av livsmedel. Bland annat genom att hitta alternativa produkter. märsta.nu har under fredagen tagit emot ett internt mail som skickats ut till anställda. Där framgår att från och med måndag kommer den ekologiska mjölken att bytas ut till konventionell (vanlig) mjölk.
– Jag tror knappast att kommuninvånare är informerade om de ändringarna, skriver den kommunanställde i mail till märsta.nu

Enligt den anställde finns det många kommuninvånare som i likhet med denne brinner för ekologiskt och Krav. Den anställde som önskar vara anonym tycker att det är ett märkligt sätt att spara pengar på eftersom man får EU-bidrar för att servera mjölk i skolan och förskolan.

Sigtuna kommun har som mål att 30 procent av livsmedelsinköpen ska vara ekologiska, man har sedan några år tillbaka passerat den gränsen och att man byter till konventionell mjölk påverkar inte andelen ekologiskt enligt Sigtuna kommun. Den anställde anser dock att agerandet går emot alla officiella uttalanden som finns på Sigtuna kommuns hemsida och deras marknadsföring.

Sigtuna kommun bekräftar att man ska byta ut mjölken på grund av effektivisering och att det rör sig om att spara in 112 000 kronor på bytet av mjölk. Det finns andra åtgärder för att spara in pengar på MatEnheten men dessa är än så länge bara ute på förslag.

Sigtuna utan pris på Arkitekturgalan

Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.

Ökad skyddsjakt på vildsvin i Eneby och väg 263

Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.

valet2026

Lokalt stöd för Liberalernas nya linje

Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har fortsatt stöd för partiledningen och partiledare Simona Mohamsson efter den nya linjen gentemot Sverigedemokraterna som presenterades förra veckan.

Märstabo döms för att ha kört i mittenfil på E4

Notiser En 35-årig bilist från Märsta får böter efter att polisen filmat honom köra länge i mittenfilen på E4 norr om Stockholm, utan att väja till höger. Tingsrätten konstaterar att föraren bröt mot trafikregler som få känner till, enligt experter.

Rosersbergs skytteförening hotas efter uppsagt arrende

Notiser Rosersbergs skytteförening i Tallmilan står inför en oviss framtid efter att Fortifikationsverket sagt upp arrendeavtalet för skytteanläggningen. Beskedet gäller från och med nu fram till den 31 oktober 2029, och föreningen har ännu inte fått någon konkret förklaring till beslutet.