Förslag om att pensionärer ska få äta skollunch avslås, i alla fall under rådande coronapandemi.
Ett uppmärksammat medborgarförslag föreslogs det att pensionärer och andra äldre skulle ha möjlighet att äta lunch i skolorna. Äldre- och omsorgsnämnden som hanterar ärendet har bett Barn- och ungdomsnämnden om deras syn på saken då skolorna är inom deras förvaltning.
Barn- och ungdomsnämnden anser inte att beslutet är möjligt att genomföra under rådande coronapandemi och det går heller inte att påbörja en utredning om ärendet under dessa omständigheter. – I nuläget vet man inte heller hur länge Coronapandemin kommer påverka samhället eller när rekommendationer från Folkhälsomyndigheten gällande äldre kommer ändras. Mot bakgrund av detta kommer barn- och ungdomsnämnden inte införa förslaget, står det i tjänsteskrivelsen till nämnden.
Politik Oppositionspartierna Socialdemokraterna, Vänsterpartiet, Miljöpartiet och Centerpartie riktar skarp kritik mot den moderatledda kommunledningens beslut att tacka ja till ett möte med regeringens samordnare för frivillig återvandring.
Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.
Nyheter En nederländsk lastbilschaufför i 20-årsåldern stoppades vid Öresundsbron med stora mängder narkotika i lasten. Han uppgav att han var på väg till Arlanda flygplats, men i lastutrymmet hittades heroin och cannabisharts till ett uppskattat värde av flera miljoner kronor.
Notiser Årets influensavaccination är igång för personer över 65 år och riskgrupper. I Region Stockholm vaccinerade sig 64 procent av 65-plussarna under förra säsongen.
Blåljus Tre personbilar kolliderade på E4 mellan Rosersberg och Stora Wäsby under måndagsmorgonen. Olyckan inträffade strax före klockan 06.30 och vägen stängdes tillfälligt i södergående riktning.
Blåljus Under fredagskvällen utsattes en äldre kvinna i Sigtuna för ett bedrägeriförsök. Moduset var samma som polisen tidigare i veckan varnat för - äldre kontaktas för låsbyte.