Foto: CSN/Olle Melkerhed

Skolkandet ökar – Så många blir av med studiemedel

Skolkandet bland gymnasieungdomarna i kommunen ökar och nästan var tionde blev av med sitt studiebidrag till följd av skolk.

159 elever fick indraget CSN studiebidrag under det gångna läsåret 2021/22 på grund av för hög frånvaro – skolk. Det motsvarar 8,6 procent av eleverna, en siffra som ökar från 5,2 procent föregående läsår och 7,3 procent 19/20.
– En effekt av distansundervisningen var att den generella närvaron ökade och eleverna var i högre utsträckning i tid till lektionerna. Samtidigt har det varit svårare för lärarna att bedöma i vilken utsträckning eleven varit närvarande eller inte, vilket också kan ha påverkat frånvaro­rapporteringen, säger Peter Engberg, analytiker på CSN.

Eftersom klassrumsundervisningen till större delen var tillbaka under föregående läsår så ökade också ogiltig frånvaro enligt CSN. Länssnittet i Stockholm är tio procent. Den nedre gränsen för när studiebidraget kan dras in är fyra timmars upprepad ogiltig frånvaro under en månads tid. Skolan avgör vad som räknas som ogiltig frånvaro.

regionsvalet

Längst väntetider till BUP i Stockholm

Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.

Extra

Yxkvinna söktes i Steningeområdet

Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.

Mordet i Sigtunafjärden

Misstänkt i mordutredning i Sigtuna omhäktad

Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)