Skolkandet bland gymnasieelever minskar enligt siffror från CSN som utgår från antalet som fått studiebidraget indraget.
För två år sedan var det nästan var tionde gymnasieelev som fick studiebidraget indraget på grund av skolk. En siffra som legat på samma nivå förra året men i år så är minskningen 2,2 procentenheter. De senaste siffrorna från CSN visar att 5,2 procent fick studiebidraget indraget på grund av för mycket frånvaro. Totalt hade drygt 1800 elever studiemedel och 94 fick bidrager indraget. Sigtuna hör till kommunerna med lägst andel skolande elever, i hela 18 andra kommuner skolkas det mer än i Sigtuna.
CSN konstaterar att skolkandet generellt minskat det senaste året. Detta är kopplat till att fler elever studerat på distans det senaste året på grund av pandemin för att minska smittspridningen. Även återkraven minskar från CSN och antalet ärenden som går till Kronofogden.
Notiser Sju personer från Plock-Robbans gäng har samlat in närmare 90 kilo skräp i centrala Märsta och omkringliggande områden under lördagsförmiddagen.
Nyheter Under årets första kvartal sjönk andelen laddbara bilar bland nyregistreringarna i Sigtuna kommun. Samtidigt ökar elbilsförsäljningen i landet som helhet.
Notiser Fem personer döms för grov narkotikasmuggling efter att ett paket med möbler visat sig innehålla stora mängder cannabis. Försändelsen stoppades på Arlanda i oktober.
Politik Oppositionsregionrådet Kristoffer Tamsons (M) i Region Stockholm lämnar politiken i samband med höstens val. Det skriver han i ett inlägg på Facebook.