Råbergsskolan i Rosersberg före upprustningenFoto: Sigtuna kommun/Rosie Alm

Skolgårdar rustas upp – Först ut Råbergsskolan

Under 2022 kommer arbetet inledas med att rusta upp skolgårdarna i kommunen: - En snygg och trevlig miljö hjälper dessutom till att skapa en känsla av välbefinnande och trygghet. För oss är alla de här delarna jätteviktiga för att våra elever ska trivas och nå sin fulla potential. Därför har vi öronmärkt fem miljoner kronor till upprustning av utomhusmiljön i anslutning till förskolor och skolor, säger Pernilla Bergqvist (L), ordförande i Barn- och ungdomsnämnden.

Sigtuna kommun satsar under 2022 med att förbättra skolgårdar så att de inbjuder till mer aktivitet och rörelse. Detta med bakgrund av att fetma bland barn och unga ökar på grund av en stillasittande livsstil. Rörelse påverkar även inlärningsförmåga och prestation i skolan. Råbergsskolan kommer att vara först ut med en upprustning av sin skolgård. Eleverna har fått vara med och tycka till om hur skolmiljön ska se ut.
– Även om inte allas önskemål infrias så har det varit angeläget för oss att barnen och eleverna varit delaktiga i det här arbetet och gett kloka inspel. Utomhusmiljön ska vara stimulerande och inspirerande på flera plan och även fungera som en pedagogisk plats där lärandet fortsätter, säger Ingela Hamlin, förvaltningschef för barn- och ungdomsförvaltningen.

Utöver själva upprustningen av skolgårdarna färdigställs nya förskolor och skolor där man lagt mer fokus på utemiljön och att främja rörelse bland eleverna. Tingvallaskolan, Aspackens förskola och Steningehöjdens högstadium är tre skolor som färdigställs.

Lokala liberaler på landsmötet i Karlstad

Politik Liberalerna i Sigtuna – Lars Naur, Helen Kavanagh Berglund och Bo Danielsson – deltar under hela dagen på partiets landsmöte för att rösta, debattera och bevaka frågor som påverkar både partiet nationellt och utvecklingen i Sigtuna kommun.

video

Bolid över Rosersberg

Nyheter En så kallad bolid drog in över Rosersberg under natten. Fenomenet kunde skådas strax före midnatt på fredagen.

JO kritiserar Sigtuna kommun för hantering av personlig assistens

Nyheter Enligt ett pressmeddelande från Riksdagens ombudsmän (JO) har Vård- och omsorgsnämnden vid flera tillfällen avslagit en ansökan om personlig assistans enligt LSS, trots att förvaltningsrätten upprepade gånger slagit fast att den enskilde hade rätt till insatsen och återförvisat ärendet för att bara pröva omfattningen av behovet.