I augusti arrangerades en speciell skoldag i samband med Sigtuna Litteraturfestival. Foto: Pressbild

Skoldag i litteraturens tecken

Sigtuna Litteraturfestival tar paus i höst men det blir ett läsprojekt för skolelever under april och författarmöten i maj.

Elever från låg, mellan och högstadiet medverkar i ett läsprojekt under våren. I april kommer elever att läsa böcker och i maj kommer man att få träffa författarna. 19:e maj bjuds elever till att träffa Farzad Farzaneh, Ylva Karlsson, Sara Lövestam och Mats Berggren. 500 elever deltog under Skoldagen på Sigtuna Litteraturfestival förra året, i år kommer ingen Litteraturfestival att arrangeras.

Sigtuna utan pris på Arkitekturgalan

Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.

Ökad skyddsjakt på vildsvin i Eneby och väg 263

Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.