I augusti arrangerades en speciell skoldag i samband med Sigtuna Litteraturfestival. Foto: Pressbild
Skoldag i litteraturens tecken
Sigtuna Litteraturfestival tar paus i höst men det blir ett läsprojekt för skolelever under april och författarmöten i maj.
Elever från låg, mellan och högstadiet medverkar i ett läsprojekt under våren. I april kommer elever att läsa böcker och i maj kommer man att få träffa författarna. 19:e maj bjuds elever till att träffa Farzad Farzaneh, Ylva Karlsson, Sara Lövestam och Mats Berggren. 500 elever deltog under Skoldagen på Sigtuna Litteraturfestival förra året, i år kommer ingen Litteraturfestival att arrangeras.
Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.
Nyheter Två män i 20-årsåldern åtalas för olaga frihetsberövande efter att en pojke i yngre tonåren förts in i en bil i samband med att han skulle kliva på en buss i Sigtuna.
Nyheter Valsta klassas som ett utsatt område i den nationella lägesbild som polisen presenterat för 2025. Samtidigt visar flera tidigare utsatta områden i Stockholms län en positiv utveckling.
Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.
Näringsliv Arlanda flygplats hamnar i delad förstaplats när jämförelsesajten Hoppa presenterar sin nya ranking över Europas mest pålitliga flygplatser.
Nyheter Observationer av rovdjur fortsätter att registreras i Sigtuna kommun. Enligt den skandinaviska rovdjursdatabasen Skandobs har det under det senaste året inkommit elva rapporter om lodjur, björn, varg och järv i kommunen.
Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.