Skolchefen Susana Olsson Casas slutar i Sigtuna kommun och blir nu direktör för Utbildningsförvaltningen i Uppsala.
Susana Olsson Casas har arbetat som chef för Barn- och ungdomsförvaltningen i drygt två år. Han var kommunens högste ansvarige tjänsteman gällande skolfrågor. Nu går hon vidare till Uppsala kommun där hon anställts som direktör för Utbildningsförvaltningen. Innan Sigtuna kommun var hon verksamhetschef och VD för fristående skolkoncernen Vittra. Hon tillträder tjänsten i Uppsala i februari 2020, det är oklart vem som tar hennes plats i Sigtuna kommun just nu.
Blåljus Lokalpolisområde Sollentuna/Upplands-Väsby/Sigtuna genomför under två dagar en riktad insats kopplad till Orange Day, med fokus på att uppmärksamma och motverka våld mot kvinnor och flickor.
Politik Liberalerna i Sigtuna – Lars Naur, Helen Kavanagh Berglund och Bo Danielsson – deltar under hela dagen på partiets landsmöte för att rösta, debattera och bevaka frågor som påverkar både partiet nationellt och utvecklingen i Sigtuna kommun.
Nyheter Enligt ett pressmeddelande från Riksdagens ombudsmän (JO) har Vård- och omsorgsnämnden vid flera tillfällen avslagit en ansökan om personlig assistans enligt LSS, trots att förvaltningsrätten upprepade gånger slagit fast att den enskilde hade rätt till insatsen och återförvisat ärendet för att bara pröva omfattningen av behovet.
Notiser Försvarsmaktens tjänstehund Terro, som försvann från övningsfältet i Rosersberg utanför Märsta på tisdagen vid 14-tiden, har nu hittats. Hunden lokaliserades under onsdagen i närområdet och kunde tas om hand av personal från Försvarsmakten.
Nyheter Uppdrag Gransknings program om Sigtuna kommun släpptes under onsdagsmorgonen. Programmet handlar om att konsultkostnader köpts in och att tjänstemän fått sluta. En konsekvens av ökade konsultkostnader ska ha blivit sänkt värme i lokaler.