En skola i Märsta utsattes för skadegörelse vid 23.30-tiden meddelar Polisen: - Det var några ungdomar som krossade rutor och sprang därifrån, säger Per Fahlström, presstalesperson vid Polisens ledningscentral.
Vittnen ringde polisen vid 23.30-tiden på fredagskvällen sedan man sett hur ett antal ungdomar krossat rutor på Galaxenskolan i Steninge. Därefter sprang ungdomarna från platsen. Polisen skickade ut en patrull som sökte efter de misstänkta men utan resultat. En anmälan om skadegörelse upprättades. Det är inte första gången den aktuella skolan får sina rutor krossade, i vintras krossades över tiotalet rutor runt om skolan.
Nyheter Två män i 20-årsåldern åtalas för olaga frihetsberövande efter att en pojke i yngre tonåren förts in i en bil i samband med att han skulle kliva på en buss i Sigtuna.
Nyheter Valsta klassas som ett utsatt område i den nationella lägesbild som polisen presenterat för 2025. Samtidigt visar flera tidigare utsatta områden i Stockholms län en positiv utveckling.
Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.
Näringsliv Arlanda flygplats hamnar i delad förstaplats när jämförelsesajten Hoppa presenterar sin nya ranking över Europas mest pålitliga flygplatser.
Nyheter Observationer av rovdjur fortsätter att registreras i Sigtuna kommun. Enligt den skandinaviska rovdjursdatabasen Skandobs har det under det senaste året inkommit elva rapporter om lodjur, björn, varg och järv i kommunen.
Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.