Käthe SivanderFoto: Privat

Skänker pengar till Kvinnojouren och Sigtuna Väntjänst

Det kvinnliga nätverket Inner Wheel som finns i Sigtuna kommer i samband med firandet av Inner Wheel-dagen att donera pengar lokalt till Kvinnojouren och Sigtuna Väntjänst.

Varje år firas Inner Wheel-dagen, i Sigtuna finns det en lokal förening där Käthe Sivander är president för Sigtuna-Arlanda. I år kommer dock inte firandet att ske fysiskt.
– Vår klubb, Sigtuna – Arlanda Club har donerat pengar lokalt till Kvinnojouren och i många år till Sigtuna Väntjänst, som ger våra ensamma äldre guldkant i tillvaron genom att inbjuda till luncher, promenader och hembesök med kaffe och samtal, berättar Käthe Sivandet.

I Sverige doneras årligen knappt en halvmiljon av de olika föreningarna inom nätverket. Man bedriver också ett projekt tillsammans med Tullverket för inköp och utbildning av narkotikahundar. Man delar också ut stipendier till sjuksköterskor och undersköterskor som vidareutbildar sin inom demensvården. Totalt finns 3600 medlemmar i 88 klubbar.

Sigtuna klarar EU:s nya krav på luftkvalitet

Nyheter Sigtuna kommun ligger under de nya gränsvärdena för luftföroreningar enligt EU:s kommande luftkvalitetsdirektiv. En analys från Hjärt-Lungfonden visar att halterna av partiklar och kvävedioxid i kommunen håller sig på godkända nivåer, vilket bidrar till bättre folkhälsa.

Fortsatt klar majoritet kvinnor som vabbar

Nyheter Föräldrar i Sigtuna fortsätter att dela vabben ojämställt. Under de senaste tolv månaderna stod männen för 38 procent av alla vabbdagar i kommunen – den lägsta andelen på över tio år, enligt Försäkringskassan.