Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen

Skånela vann tredje och avgörande matchen

Förlängning fick fälla avgörandet när Skånela och Drott gjorde upp om den sista platsen till Allsvenskan, Skånela stod som segrare med 29-27.

Skånela ledde från start till slut nästan, så när som på när Drott fick in 24-24 med fem sekunder kvar att spela och tog matchen till förlängning. Men även i förlängningen var det Skånela som hade övertaget och ledde under de tio minuterna. Slutresultatet skrev till 29-27 och Skånela säkrade spel i Allsvenskan 2022/23.
– Det är svårt att summera matchen, det viktiga var att vi vann, det var det enda vi gick för, sa tränare Fredrik ”Chippen” Wernheim Söderberg efter matchen.

”Chippen” tyckte det blev lite onödigt dramatiskt i andra, man hade fyra kontringschanser som man inte förvaltade. Försvars- och kontringsspelet behöver även bli bättre, något man behöver arbeta mer med för att ha chanser att vinna.
– Vi blir lite för fega.

Målen
Schaffer 8, Sarenbrant 8, Kou Aune 5, Vinelund 2, Lundström 2, Lindgren 1, Lundin 1, Olofsson 1, Lannermalm 1

Kim Taekwondo med starka prestationer på Slovenia Open

kampsport I helgen deltog Kim Taekwondo i Slovenia Open G2 i Ljubljana med landslagsaktuella Izabella Källstrand och Nazaah Waliullah, samt Tea Karlberg som debuterade i ny viktklass. Tävlingen är G2-klassad, vilket innebär att det delas ut dubbla rankingpoäng jämfört med G1.

EXTRA

Anthony Nyberg matchhjälte för Karlskoga

Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.

Jesper Wahlberg kan bli Årets cyklist

Cykel Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.

damallsvenskan

Skånela tog viktig seger mot Redbergslid

Handboll Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.