Anton SelanderFoto: Skånela IF

Skånela plockar in storskytten

Skånela plockar in Anton Selander från Kungsängen med 109 mål i bagaget den gångna säsongen: - Jag har följt Anton under en längre tid och han har varit och provtränat med oss några gånger så jag vet vad vi får, kommenterar tränare Jimmy Karlsson.

Selander är 9M-spelare från Kunsängen som satte hela 109 mål i Division 1 Norra den gångna säsongen, då ska man ha i åtanke att avslutningen inte blev optimal på grund av en fingerskada. Han har testat i Skånela några gånger och tränare Jimmy Karlsson har valt att slå till:
– Det känns som ett naturligt steg för Anton att komma till oss och få känna på den allsvenska nivån. Med tålamod, smart träning och ihärdighet kan Anton växa till en elitspelare hos oss, det är jag övertygad om, kommenterar Karlsson.

Anton Selander säger att han fått et bra intryck av Skånela både på och utanför planen.
– Skånela har en bra träningsmiljö med väldigt duktiga spelare och ledare som kommer kunna utveckla mig till en bättre handbollsspelare. Jag vill ta nästa steg med min handboll och utvecklas till en etablerad allsvensk spelare, därför väljer jag Skånela IF

Planer på tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts

Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.

hockeyettan

Wings nollades mot Borlänge

Ishockey Wings åkte på en tung förlust hemma mot Borlänge med 0–4 efter en match där gästerna visade sig vara det starkare laget.

Pantzar i VM-kvaltruppen

Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.

EXTRA

Wings får uppskov med betalning till kommunen

Ishockey Wings HC får mer tid på sig att betala sina skulder till Sigtuna kommun. Kultur- och fritidsnämnden har beslutat att ge klubben ett års paus i avbetalningsplanen och skjuta upp årets hyresbetalning på 300 000 kronor till december 2025.

Fem medaljer i Malmö

kampsport Kim Taekwondo imponerade på nationell nivå. Under helgens deltävling av Svenska Cupen 2 i Malmö tog klubbens elitlag hem totalt fem medaljer – två guld, ett silver och två brons.

herrallsvenskan

Fjärde raka segern för Skånela

Handboll Skånela tog sin fjärde raka seger i allsvenskan efter att ha besegrat Varberg med 26–20 på lördagen. Märstalaget tog ledningen tidigt och höll den genom hela matchen.