Foto: Magnus Granhagen

Skånela jagar toppen

Ikväll väntar match i omgång 11 för Skånela som får besök av AIK i Vikingahallen: - Vi kommer från en bra träningsvecka där vi jobbat hårt och diskuterat mycket hur vi ska förbättra de delar dom vi inte är nöjda med, säger Karlsson till klubbens hemsida.

Skånela har två förluster på de tre senaste matcherna, senast var det Kärra som vann. Nu väntar AIK i Vikingahallen på fredagskvällen. Ett AIK som ligger trea, tre poäng före Skånela. Tränare Jimmy Karlsson räds inte motståndet utan är i vanlig ordning optimistisk:
– Det handlar mycket om att hamna i rätt mental balans i dessa typer av matcher där mycket känslor är inblandade. Just det har vi lyckats bra med på hemmaplan så jag är övertygad att vi kommer göra en bra prestation, säger Karlsson till Skånelas hemsida.

Karlsson hoppas på ett starkt stöd i Vikingahallen. Skånela är i behov av seger för att inte tappa allt för mycket till lagen som innehar kvalplats.
– För vår del känner vi oss starka i Vikingahallen. Vi har en så länge inte förlorat på hemmaplan och det ska kosta extremt mycket om någon i årets allsvenska ska komma och ta poängen ifrån oss, fortsätter Karlsson.

EXTRA

Wings får uppskov med betalning till kommunen

Ishockey Wings HC får mer tid på sig att betala sina skulder till Sigtuna kommun. Kultur- och fritidsnämnden har beslutat att ge klubben ett års paus i avbetalningsplanen och skjuta upp årets hyresbetalning på 300 000 kronor till december 2025.

Fem medaljer i Malmö

kampsport Kim Taekwondo imponerade på nationell nivå. Under helgens deltävling av Svenska Cupen 2 i Malmö tog klubbens elitlag hem totalt fem medaljer – två guld, ett silver och två brons.

herrallsvenskan

Fjärde raka segern för Skånela

Handboll Skånela tog sin fjärde raka seger i allsvenskan efter att ha besegrat Varberg med 26–20 på lördagen. Märstalaget tog ledningen tidigt och höll den genom hela matchen.

hockeyettan

Wings vann hemma mot Surahammar

Ishockey Wings tog en säker seger mot Surahammar i onsdagens match i Hockeyettan. Slutresultatet skrevs till 4–1 efter en stark laginsats, där hemmalaget dominerade spelet från den andra perioden och framåt.

Skånela vidare i USM efter storsegrar

Handboll Skånelas damjuniorer tog sig vidare i USM efter helgens spel i Uppsala. Laget vann samtliga fyra matcher i grupp 15, mot Uppsala, Boden, Hellton och Tallen, och säkrade därmed en direktplats till steg 3.