Jonna Lindgren signerar kontraktet med SkånelaFoto: Skånela IF
Skånela fortsätter plocka från RIK
Skånela IF förstärker inför säsongen med Jonna Lindgren från Rosersbergs IK.
Lindgren är född 1999 och har ett förflutet i Kramfors-Alliansen innan hon kom till Rosersberg. Skånela knöt nyligen till sig talangen Alexandra Schaerlund från just Rosersberg och har tidigare plockat både Kristin Thorleifsdottir och Gracia Zomi-Axelsson från klubben. Nu kommer alltså Lindgren in och ska spela på V6 är det tänkt.
Skånela som fick kvala sig kvar i Allsvenskan har siktet inställt på en bättre placering kommande säsong. Lindgren anses ha egenskaper för att bli riktigt bra, fram för allt är hon snabb men även duktig i försvaret och är användbar i flera roller och positioner enligt Skånelas hemsida.
Handboll Skånela IF drar igång ett nytt projekt där idrotten flyttas ut i bostadsområden i Sigtuna kommun. Satsningen, Skånela Drive In, pågår mellan 2026 och 2028 och finansieras av Allmänna arvsfonden.
Handboll En ny tränarduo är klar för damlaget inför kommande säsong. Skånela IF meddelar att Eric Mugrauer blir huvudtränare och att Fredrik “Chippen” Söderberg går in som assisterande tränare.
notiser Sigtuna Märsta Gymnastikklubbs Svart2-trupp tog hem en bronsmedalj i Rikstvåan, öppen klass, vid en tävling i Gävle. I klassen deltog totalt 12 lag.
Ishockey Liam Valente från Märsta är klar för NHL-laget Buffalos farmarlag Rochester och ansluter direkt för att spela med laget i slutet av serien innan hans ettårskontrakt träder i kraft.
Innebandy Föreningen bildades 2019 när Rosersbergs IK:s innebandysektion gick ihop med Arlanda IBK. Sedan dess har flera spelare tagit steget vidare till SSL, samtidigt som verksamheten på hemmaplan växt.
Handboll Planerna på en ny arena vid Vikingafältet tar ett steg framåt. Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott gav klartecken till ärendet den 31 mars.
kampsport Olivia Ghazal Jansson fortsätter att rada upp starka resultat. Under Sörmlandsträffen i judo i Oxelösund tog hon guld i klassen U18 -63 kg efter tre vinster.
Ishockey Örebro Hockey förstärker sin sportsliga ledning och välkomnar Tony Mårtensson som ny assisterande sportchef. Mårtensson, ursprungligen från Märsta och boende i Sigtuna, har de senaste åren arbetat i Linköpings organisation som sportchef.