Martin BlomwvistFoto: Skånela IF

Skånela förstärker inför omstarten

Skånela IF skriver A-lagskontrakt med talangen Martin Blomqvist: - Det är precis så här jag vill att Skånela IF ska fungera, kommenterar tränaren Jimmy Karlsson.

Martin Blomqvist, V9, signerar ett treårskontrakt med Skånela IF. Han har gjort det bra i HIF SIF och skjutit in mängde med mål i många matcher. Skånela skriver på sin hemsida att han visat fina kvaliteter trots sin unga ålder.

Tränare Jimmy Karlsson hyllar sin klubbs verksamhet som utbildar spelare från egna leden så att de blir så bra att de kan användas i herrlaget:
– Martin är en mycket duktig och ambitiös kille. Han har skott av hög kvalité som sin främsta spetsegenskap. Han är även spelsmart och har en fin rytm och timing i sitt spel, säger Karlsson till klubbens hemsida.

Efter en stark avslutning på hösten så ligger Skånela på kvalplats till Elitserien. Det är juluppehåll med omstart borta mot Amo 6/1.

Daniel Söderberg klar för Odd

Fotboll Daniel Söderberg från Märsta är klar för norska Odd. Den 28-årige mittfältaren ansluter från Sandvikens IF i Superettan och är nu på plats i Skien.

EXTRA

Gustaf Berglund uttagen till OS

skidor Längdåkaren Gustaf Berglund är uttagen till Sveriges OS-trupp inför vinter-OS i Milano Cortina 2026. Berglund är född i Dalarna, uppvuxen i Sigtuna och tävlar i dag för IFK Mora. För honom blir det OS-debut.

damallsvenskan

Förlust för Skånela mot Lugi

Handboll Skånela IF:s damlag förlorade bortamatchen mot LUGI under Trettondagen. Matchen spelades i Lund och slutade 38–27 till hemmalaget, efter 19–9 i paus.

herrallsvenskan

Skånela utklassade serieledaren

Handboll Skånela vann klart mot Lugi med 39–27 när Allsvenskan startade om på söndagen. Gästerna vände underläge till pausledning och kontrollerade sedan matchen i andra halvlek.

Skånela IF P14 klara för steg 3A i USM

Handboll Skånela IF:s pojkar 14 är klara för nästa omgång i USM efter två segrar under helgen. Laget säkrade avancemanget redan på lördagen och går in i steg 3A som ett av de topprankade lagen.

EXTRA

Kim Taekwondo tog tre SM-guld i Linköping

kampsport SM i taekwondo avgjordes i går i Linköping och Kim Taekwondo deltog med sex tävlande. Klubben tog totalt tre guld och två brons i årets sista rankingtävling inför landslagssäsongen 2026.

damallsvenskan

Skånela föll hemma mot Ystad

Handboll Skånela IF föll hemma mot Ystads IF HF i damernas Allsvenska möte den 29 november, där gästerna drog ifrån tidigt och vann med 35–28 efter 20–13 i paus.

SM i BMX avgörs i Märsta 2026

Cykel Svenska Cykelförbundet har beslutat att SM i BMX 2026 ska arrangeras i Märsta. Beslutet togs i samband med ett omfattande styrelsemöte där flera nationella mästerskap för kommande år fördelades.

Fyra judoutövare från kommunen tog medaljer på RM

kampsport Fyra judoutövare från Sigtuna kommun tog medaljer vid årets Riksmästerskap. Ariel Drottgren, Chinzorig Odkhuu och Lina Ejestrand deltog i mixlaget, som gjorde en stark insats och tog silver, efter att ha följt upp förra årets guld.