Therese Johansson håller i Spin of Hope på WE SigtunaFoto: Daniel Iskander

WE ska träna in 25000 till Barncancerfonden

WE Sigtuna kommer 25:e mars arrangera Spin of Hope där målet är att medlemmar och alla andra ska samla in 25 000 kronor till Barncancerfonden: - Det kommer att vara klasser hela dagen, från sju på morgonen till sju på kvällen, berättar initiativtagaren Therese Johansson.

Therese Johansson presenterade idén om Spin of Hope för gymägarna Niklas Wikegård och Jonas Eriksson. De nappade direkt och satte ribban på att samla in 25 000 kronor till organisationen. Samtliga insamlade medel kommer att gå oavkortat till Barncancerfonden, säger Therese Johansson, även kallad ”Terror-Tessan” i gymkretsar.

Kör från 7 till 7
Therese Johansson berättar att hon är bekant med Spin of Hopes grundare som överlevde cancer och bestämde sig för att genom olika aktiviteter bidra till Barncancerfonden. 25/3 sker aktiviteter inte bara i Sigtuna utan på ett stort antal orter i hela Sverige
– Det är aktiviteter från sju på morgonen till sju på kvällen, alla kan vara med, medlemmar som icke-medlemmar, fortsätter ”Tessan”.

125 kronor per deltagare
Om man vill vara med så kontaktar man WE Sigtuna eller går in via evenemanget på Barncancerfondens hemsida. Utöver cykelklasser så är det olika gruppträninasklasser. Det kostar 125 kronor per pass att vara med, oavsett om man är medlem eller inte. Man kan även boka en cykel hela dagen eller välja att donera mer pengar än 125 kronor om man vill.
– Är man nyfiken på att testa och bidra till en bra sak är det ett perfekt tillfälle att göra det, avslutar Therese Johansson.

bildextra

Storslaget julpynt i Til

Kultur & Nöje Familjen Maalouf i Til bjuder återigen på en festlig jultradition med ett storslaget pyntat hus som sprider glädje och julstämning i området.

uppdaterad Philip Alouch Årets Eldsjäl i Valsta

Kultur & Nöje Philip Alouch, en välkänd och uppskattad profil i Valsta, har utsetts till Årets Eldsjäl av Vi är Valsta. Alouch, som föddes och växte upp i Valsta, känner sig hedrad över att ha blivit både nominerad och utvald för denna utmärkelse. Trots att han ogärna står i centrum, är han tacksam över erkännandet.

julen 2023

Julklappsinsamlingen i väcker stort engagemang

Kultur & Nöje Under pandemin spelade julklappsinsamlingen en roll för att skapa glädje och sammanhållning i Sigtuna kommun. För tredje året i rad har projektet blivit en central aktivitet för att stötta och glädja deltagare, särskilt med tanke på de utmaningar som isolering och oro för Covid har skapat.

Skepptunabon 12:a på SM

Kultur & Nöje Jimmy Jansson från Skepptuna kom på 12:a plats i Burgar-SM: - Oavsett pallplats eller inte så öppnar detta resultat upp dörrar till andra saker som väger upp mycket mer, säger Jimmy i ett uttalande.

Veronica och Jenny gör Clubkvällar i Märsta

Kultur & Nöje Veronica Stjernstedt och Jenny Eriksson arrangerar till helgen Club Vega med Tema 80-90-tal: - Vi är två helt vanliga tjejer som bott i kommunen i många år och som saknat evenemang som vänder sig till vår målgrupp, berättar Veronica.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening