Foto: MMS-Bild

Sju års fängelse för tonårsmord

Tingsrätten dömer en 18-åring för mordet i Valsta i vintras.

I vintras mördades en 16-åring av en skolkamrat. Nu har skolkamraten dömts till sju års fängelse skriver Dagens Nyheter

16-åringen ströps till döds och gripandet av skolkamraten skedde någon dag efter att han hittats i snön i Valstas elljusspår. Den dömde har enligt Dagens Nyheter uppgett att han inte hade något syfte med att döda skolkompisen, han döms även för ringa narkotikabrott. Efter avtjänat straff ska han utvisas.

Anledningen till att han döms till fängelse är för att tingsrätten anser att han är 18 år och inte 16 år som han är folkbokförd i Sverige.
– Det är uppenbart att tingsrätten gjort en annan bedömning av min klients ålder än vad hans ålder visar officiellt. Dessutom är åldersbedömningarna i sig är behäftade med ett stort mått av osäkerhet – osäkerhetsfaktorn kan vara så stor som 20 procent, säger hans advokat Jonas Granfelt till DN.

Nattpendeltåg till Märsta, Rosersberg och Arlanda från augusti 2026

Politik Resenärer i kommunen kan se fram emot fler pendeltågsavgångar nattetid. Från och med augusti 2026 inför Region Stockholm ett pilotprojekt med utökad nattpendeltågstrafik på sträckan Södertälje–Uppsala via Stockholm City. Satsningen omfattar bland annat Märsta, Rosersberg och Arlanda, och genomförs för att göra kollektivtrafiken mer tillgänglig dygnet runt.

EXTRA

Misshandel vid restaurang i Märsta

Blåljus Polis och ambulans larmades på lördagskvällen till en restaurang i Märsta efter en misstänkt misshandel. En person hade blivit slagen utanför restaurangen och uppgavs ha skador i huvudet.

Flygplan mot Arlanda larmade om rök i kabin

Blåljus Ett flygplan från Air France, på väg från Paris till Arlanda, aktiverade ett nödlarm på lördagskvällen efter en indikation om möjlig rökutveckling i kabinen. Händelsen inträffade när planet befann sig på hög höjd, cirka tre mil söder om Stockholm.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening