En bil körde av Svinrakan under morgonen i riktning mot Märsta.
Olyckan inträffade strax före klockan 8 på lördagen. En bil åkte av ”Svinrakan” mellan Rosersberg och Väsby. Under en tid var det begränsad framkomlighet i riktning mot Märsta men sedan 8.30-tiden var det bärgat och klart. Ingen person ska ha skadats allvarligt.
Blåljus Lokalpolisområde Sollentuna/Upplands-Väsby/Sigtuna genomför under två dagar en riktad insats kopplad till Orange Day, med fokus på att uppmärksamma och motverka våld mot kvinnor och flickor.
Politik Liberalerna i Sigtuna – Lars Naur, Helen Kavanagh Berglund och Bo Danielsson – deltar under hela dagen på partiets landsmöte för att rösta, debattera och bevaka frågor som påverkar både partiet nationellt och utvecklingen i Sigtuna kommun.