Simon Thor kom fyra på Nordiska Mästerskapen i NorgeFoto: Insändarbild/IFK Märsta
Simon fyra på Nordiska mästerskapen
Simon Thor från Märsta kom fyra på Nordiska mästerskapen i tiokamp som avgjordes i helgen.
Nordiska mästerskapen gick i Jessheim, Norge, och där slutade Simon Thor från IFK Märsta fyra. Thor går på gymnasiet i Falun och tränar även där regelbundet. Men han fortsätter representera IFK Märsta.
Han hade det tungt första dagen men dag två gick det bättre med personbästa på 110m häck, diskus och spjut. Det gjorde att han kom ikapp sin tidigare bästaserie. Slutpoängen på 6789 var även det personligt rekord men det räckte inte till pallplats. Dansken Oliver Chabert vann med 7198 poäng.
Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.
Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.
kampsport I helgen deltog taekwondoutövarna Nazaah Waliullah, Izabella Källstrand och Tea Karlberg i världsrankingtävlingen Dracula Open i Bukarest, som har G1-status.
Ridning Caroline Darcourt från Rosersberg är en av nominerade i kategorin Årets prestation på Ryttargalan den 26 november. Galan hålls på Nalen i Stockholm och hyllar ridsportens höjdpunkter och hjältar.
Ishockey Efter att Wings tidigare i höst fått uppskov med hyresbetalningar till kommunen har flera medlemmar reagerat på höjda spelaravgifter i föreningen.
Ishockey Wings HC får mer tid på sig att betala sina skulder till Sigtuna kommun. Kultur- och fritidsnämnden har beslutat att ge klubben ett års paus i avbetalningsplanen och skjuta upp årets hyresbetalning på 300 000 kronor till december 2025.
kampsport Kim Taekwondo imponerade på nationell nivå. Under helgens deltävling av Svenska Cupen 2 i Malmö tog klubbens elitlag hem totalt fem medaljer – två guld, ett silver och två brons.
Handboll Skånela tog sin fjärde raka seger i allsvenskan efter att ha besegrat Varberg med 26–20 på lördagen. Märstalaget tog ledningen tidigt och höll den genom hela matchen.