Simon Thor, längst till vänster, och Elliot Duvert, mitten i högra bilden. Foto: IFK Märsta/Privat
Silver och guld för märstabor på SM
Elliot Duvert tog guld och Simon Thor silver i samband med Mångkamps-SM i Uppsala i helgen.
Simon Thor kvarstår som tävlande i IFK Märsta trots att han studerar i Falun. I helgens Mångkamps-SM satte han nytt personbästa i sjukamp med 5159 poäng vilket räckte till en silvermedalj i klassen P19. Simon levererade en stabil serie rakt igenom.
För Elliot Duvert blev det guld i P16-klassen. Elliot är fostrad i IFK Märsta men tävlar nu för Tureberg i Sollentuna. Elliot levererade en fin start men drabbades av ett missöde i stavhoppet då han tog fel stav och inte kom högre än 3,75m. Han fortsatte leverera i kula, höjd och häck. Inför avslutningen på 800 meter hade han 25 sekunder tillgodo på tvåan och bara ett benbrott i loppet skulle kunna stoppa honom från guld. Det blev dock vinst även där och han vann överlägset med 200 poäng, hans totalpoäng 4560, hade räckt till seger även i klassen för P17.
Handboll En ny tränarduo är klar för damlaget inför kommande säsong. Skånela IF meddelar att Eric Mugrauer blir huvudtränare och att Fredrik “Chippen” Söderberg går in som assisterande tränare.
notiser Sigtuna Märsta Gymnastikklubbs Svart2-trupp tog hem en bronsmedalj i Rikstvåan, öppen klass, vid en tävling i Gävle. I klassen deltog totalt 12 lag.
Ishockey Liam Valente från Märsta är klar för NHL-laget Buffalos farmarlag Rochester och ansluter direkt för att spela med laget i slutet av serien innan hans ettårskontrakt träder i kraft.
Innebandy Föreningen bildades 2019 när Rosersbergs IK:s innebandysektion gick ihop med Arlanda IBK. Sedan dess har flera spelare tagit steget vidare till SSL, samtidigt som verksamheten på hemmaplan växt.
Handboll Planerna på en ny arena vid Vikingafältet tar ett steg framåt. Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott gav klartecken till ärendet den 31 mars.
kampsport Olivia Ghazal Jansson fortsätter att rada upp starka resultat. Under Sörmlandsträffen i judo i Oxelösund tog hon guld i klassen U18 -63 kg efter tre vinster.
Ishockey Örebro Hockey förstärker sin sportsliga ledning och välkomnar Tony Mårtensson som ny assisterande sportchef. Mårtensson, ursprungligen från Märsta och boende i Sigtuna, har de senaste åren arbetat i Linköpings organisation som sportchef.
Fotboll Haris Curovac från Märsta blir ny förbundschef för Upplands Fotbollförbund. Han tillträder tjänsten den 15 juni: - Jag är väldigt stolt och hedrad över att få ta över uppdraget att leda förbundet, säger Haris i ett uttalande.
kampsport I helgen deltog Kim Taekwondo i Slovenia Open G2 i Ljubljana med landslagsaktuella Izabella Källstrand och Nazaah Waliullah, samt Tea Karlberg som debuterade i ny viktklass. Tävlingen är G2-klassad, vilket innebär att det delas ut dubbla rankingpoäng jämfört med G1.
Handboll Skånela förlorade hemmamatchen mot Drott i damallsvenskan. Gästerna vann till slut med 29–26 efter att ha haft ledningen större delen av matchen.