F12 i Stockholm får ägare från Sigtuna.Foto: Pressbild
Sigtunakrögare tar över klassiska nattklubben
Sigtunakrögaren Sten Carlgren som äger Mr French i Stockholm köper även F12 av Melker Andersson skriver Nöjesguiden: - Vi har under en längre tid varit intresserade av att ta över restaurangen och klubben på Fredsgatan 12, säger Carlgren till tidningen.
F12 eller Fredsgatan 12 som ligger i Stockholm har under många år varit en av stans främsta nattklubbar. Stjärnkrögaren Melker Andersson har ägt den i 24 år fram tills nu då Sten Carlgren från Sigtuna förvärvar den, Carlgren äger sedan tidigare Mr French.
Under en längre tid ska Mr French-gruppen haft samtal med Melker Andersson om ett förvärv uppger Nöjsesguiden. Nu anser man att en värdig ersättare har hittats och Carlgren är nöjd med sitt nya köp: – Vi har under en längre tid varit intresserade av att ta över restaurangen och klubben på Fredsgatan 12. Nu är läget rätt för alla inblandade. Eftersom det är en anrik plats i Stockholms nöjesliv är det särskilt viktigt för oss att vårda det stolta arvet, samtidigt som vi såklart har idéer om hur verksamheten ska utvecklas och konceptualiseras i framtiden, säger han till Nöjesguiden.
Kulturnyheter Hanne Stichel, tidigare församlingsledare i Märsta pastorat, har nu mottagits som kyrkoherde i Ljusnans pastorat. Mottagningen hölls av biskop Karin Johannesson under högmässan i Ljusdals kyrka den 29 mars.
Kulturnyheter Hannah Rydstedt Nencioni lämnar sitt uppdrag som kultur- och fritidsförvaltningens chef i Sigtuna kommun och blir ny förvaltningschef i Enköpings kommun.
Nöjesnyheter Musiken blev ett sätt att hantera svåra perioder – och en väg framåt. För Lion har skrivandet och skapandet öppnat dörren till en egen karriär, trots stora utmaningar i vardagen.
Nöjesnyheter Den populära barnföreställningen Babblarna & Klonks Klapp-kalas kommer till Märsta den 3 april 2027. Föreställningen spelas på Kulturumteatern.
Kulturnyheter Ett konstprojekt i Sigtuna samlar utrikesfödda kvinnor för att mötas, skapa konst och prata om frågor som demokrati, identitet och tillhörighet.
Nöjesnyheter Sigtunasonen Vilhelm Buchaus, 24, slutade trea i den femte deltävlingen av Melodifestivalen med låten ”Hearts don’t lie”. Trots det gick han inte vidare till finalkvalet.
Kulturnyheter Förra veckan var det Philip Strand som medverkade tillsammans med Smash into pieces. Denna vecka är det Vilhelm Buchaus som har ett eget bidrag i Sundsvall.
Kulturnyheter Smash Into Pieces kvalificerade sig till finalen i Melodifestivalen med låten Hollow vid den fjärde deltävlingen i Malmö, och med på scen som körsångare var Sigtunabon Philip Strand, uppger källor vid ett flertal medier.
Nöjesnyheter Bröderna Goran och Mario Tvrtkovic, finalister i kategorin Årets Franchisetagare i Svenska Franchisegalan 2026, öppnar inom kort en ny Taco Bar-restaurang i Märsta.
Kulturnyheter Den 6 mars klockan 19.00 gästar Livgardets dragonmusikkår Kulturumteatern i Märsta med konserten ”Marsch!”. Det är första gången militärmusikkår uppträder på scenen i Kulturum.