Catarina König bor med man och två barn i SigtunaFoto: Pressbild
Sigtunakocken ger ut bok
Sigtunabon Catarina König som vunnit både Sverige och Decenniets mästerkock ger ut boken Helg med guldkant.
Sigtunaprofilen och tv-kocken Catarina König ger ut bok om att sätta guldkant på helgerna med fokus på matlagning. Hon delar i boken med sig av nya och fräscha recept för att få till en helhetsupplevelse kring mat och dryck. – I den här boken har jag tagit steget fullt ut och utvecklar hela smakupplevelsen. Hur olika smaker förhöjer varandra och ger en guldkant till helgmiddagen. Varje recept har en dryckesrekommendation och jag har lagt matlagningen på nivåer som ger en utmaning åt alla matlagare – från proffs till glad amatör, säger Catarina.
Sedan vinsten i Sveriges mästerkock har Catarina ägnat livet åt mat, hin är aktuell som tv-kock i Kökets middag samt inspirerar via Instagram. Hon har även matlagningskurser på Sigtuna stadshotell.
Kultur & Nöje Det nya kultur- och aktivitetscentret som byggs i Valsta kommer att heta Mimer. Namnet beslutades av samhällsbyggnadsutskottet under tisdagskvällen.
Kultur & Nöje En ny bok som skildras Sigtunas historia har kommit ut, det är Christer Mattsson och sigtunaexperten Fred Blomberg som ligger bakom boken.
Kultur & Nöje Kulturhistorikern Hampus Busk tilldelas årets Clarence Morberg-pris för sitt arbete med att tillgängliggöra stadens historia och kulturarv för en bred publik. Priset delas ut för att uppmärksamma hans drivkraft att förankra samhällsbyggande i platsens historiska sammanhang.
Kultur & Nöje Staffan H Westerberg, 65, från Upplands-Väsby med journalistbakgrund och tidigare bosatt i USA, släpper tillsammans med författarkollegan och Sigtunabon Per-Åke Engwall, 72, romanen Kaninhålet den 2 oktober på Lava förlag.
Kultur & Nöje Sigtuna kommun hamnar på plats 44 när årets ranking av landets konstkommuner presenteras. Rankingen görs av KRO/KIF och bygger på hur kommunerna arbetar med konst, kultur och stöd till konstnärer.
Kultur & Nöje Höstmarknaden och Trygghetsdagen i Vattentornsparken i Valsta lockade i lördags över 3 000 besökare. Parken fylldes av marknadsbord, musik och mötesplatser för samtal, vilket gav en tydlig prägel av gemenskap.
Kultur & Nöje I lördags arrangerades Feelgoodfestivalen på Sigtunastiftelsen och evenemanget lockade runt 40 författare samt en stor publik som tog del av seminarier, bokcirklar och samtal.
Kultur & Nöje Valsta kyrka, den yngsta av Märsta pastorats kyrkor, firar i år sitt 50-årsjubileum. Kyrkan byggdes 1975, mitt under en tid av nybyggaranda i stadsdelen Valsta. Med sin placering vid Valsta torg har den sedan starten haft en central roll i området.
Kultur & Nöje Den 1 september tas det första spadtaget för kultur- och aktivitetscentret vid Valsta torg. Bygget markerar starten på en ny mötesplats som efter en längre tids planering nu går in i byggfasen.
Kultur & Nöje Två av Sveriges största namn inom hiphop, märstarapparen ADAAM och Greekazo, går nu samman och släpper sin första gemensamma EP Nya Skolans Ledare den 15 augusti.
Kultur & Nöje Författarduon bakom den uppskattade Enshammarserien är tillbaka med en ny bok. Märstabon Emilie Wiklund är ena halvan av teamet som nu släpper Att fånga en tango – en vass och varm feelgoodroman om sorg, humor och modet att börja om.
Kultur & Nöje Sara Sandberg som tidigare studerat på SSHL ställer ut på Plåt Pelles i höst: - Utställningen består ett flertal verk där fotografi kombineras med digitalt måleri och där djuren står i fokus för bildberättelsen. Med min fotokonst skapar jag bildvärldar fyllda av mystik, stillhet och nyfikenhet, berättar Sara.