Tomas Engvall, BLP EntreprenadFoto: Daniel Iskandar

Sigtunabon åtgärdar skyddsrummen

Sigtunabon Tomas Engwall på BLP entreprenad har märkt av en ökad efterfrågan på skyddsrum de senaste året men nu under Ukrainakrisen är förfrågningarna många: - Man börjar bry sig mer om var man ska ta vägen om man blir utsatt för krig, säger han.

Skyddsrumsfrågan har auktualiserats igen i Sverige i och med Ukrainakrisen. Tomas Engvall från Charlottenberg, verksamhetsledare på BLP Entreprenad som arbetar med att åtgärda brister i skyddsrum och bygger ersättningsskyddsrum, berättar för märsta.nu att fastighetsägare börjar höra av sig för att få en kontroll av skyddsrummen.
– Vi har 65 000 skyddsrum i Sverige, MSB är den myndighet som övervakar skyddsrummen och utför kontrollen. Men fastighetsägaren är ansvarig för att ett skyddsrum går att iordningställa inom 48 timmar.

Krävs höjt beredskapsläge
Några direktiv för att iordningställa alla har inte gått ut, i så fall måste regeringen utfärda ett höjt beredskapsläge. Idag kan många skyddsrum vara omgjorda till förråd.
– Dessa måste göras om igen i sådant fall, man måste få in stötvågsventiler, fläktar, toaletter, vatten, gasfång, allt sånt har man 48 timmar på sig att åtgärda om det går ut ett höjt beredskapsläge, fortsätter Tomas.

Kan utfärda vite
Skyddsrummen inspekteras per cirka tio år, men det finns rum som man inte varit i på längre tid än så. I Sigtuna stad finns det ett antal skyddsrum, flest skyddsrum finns i Märsta. BLP Entreprenad hjälper till och rättar till skyddsrum som det finns brister i. Har myndigheten gjort en inspektion med utfärdade brister så får man en anmärkning och sedan måste dessa åtgärdas, annars kan myndigheten utdöma ett vite.
– Om man räknar i Sverige så finns det sju miljoner skyddsrumsplatser idag i landet, det innebär att alla inte får plats, man tillhör inte något specifikt skyddsrum utan man tar det som ligger närmast.

uppdrag granskning i Sigtuna

Uppdrag Granskning: Ökade konsultkostnader och tystnadskultur

Nyheter Uppdrag Gransknings program om Sigtuna kommun släpptes under onsdagsmorgonen. Programmet handlar om att konsultkostnader köpts in och att tjänstemän fått sluta. En konsekvens av ökade konsultkostnader ska ha blivit sänkt värme i lokaler.

Trygghetsvandringarna startar i Märsta

Notiser Trygghetsvandringar genomförs regelbundet i Märsta centrum för att upptäcka brister i utemiljön och stärka tryggheten. Kommunen och fastighetsägare går tillsammans igenom områden där belysning, sikt och ordning behöver förbättras.

Snöröjning och halkbekämpning inför nästa veckas vinterväder

Nyheter Nästa vecka väntas minusgrader och snö i länet. Trafikverket förbereder därför intensifierad snöröjning och halkbekämpning på de större vägarna i kommunen. Vägar med mycket trafik prioriteras först, bland annat E4/Uppsalavägen, E20, E18 samt viktiga bussstråk och vägar till industriområden.

Nya bygglovsregler förenklar ansökan

Nyheter Från den 1 december 2025 träder nya regler för bygglov i kraft. Syftet är att göra det enklare och tydligare för dig som ska bygga eller göra förändringar på din fastighet.

Sigtuna klarar EU:s nya krav på luftkvalitet

Nyheter Sigtuna kommun ligger under de nya gränsvärdena för luftföroreningar enligt EU:s kommande luftkvalitetsdirektiv. En analys från Hjärt-Lungfonden visar att halterna av partiklar och kvävedioxid i kommunen håller sig på godkända nivåer, vilket bidrar till bättre folkhälsa.