Sigtunabon Maria Holm har kommit trea i Gourmand World Cookbook Awards i Kina rapporterar P4 Uppland.
Maria Holm har tävlat med sin bok Mormors mat-100 år av husmanskost, som representerade Sverige i tävlingen Gourmand World Cookbook Awards i Kina. I konkurrens med 200 författare kom hon trea och fick med sig en bronspeng hem skriver P4 Uppland. – Svensk husmanskonst och mormors mat har vunnit över mängder av länder. Både svensk mat och svenska kokböcker har gott renommé, säger Maria Holm, enligt P4.
Nöjesnyheter Lokala bandet Smashmallows släpper nytt: - Vi vill med albumet visa på mörkret inom oss, men även på det hopp som finns i världen, säger Henrik Naglitch.
Kulturnyheter Sigtuna Scen och Teater flyttar Sigtuna World Voice till 2021 på grund av beslut från regeringen och Folkhälsomyndigheten att förbjuda allmänna sammankomster med fler än åtta personer.
Nöjesnyheter Catarina König från Sigtuna blev Decenniets mästerkock: - Alla jobbar med mat, det är kockar och krögare, alla är jätteduktiga. Man visste inte riktigt på vilken nivå alla var på. Jag gick in med inställningen att det skulle bli tufft, sa König till Aftonbladet.
Nöjesnyheter Under november kommer hotellnätverken i kommunen att skapa mat av svinn:- Trots att våra medlemmar är mycket hårt drabbade av pandemin fortsätter de att med fullt fokus driva hållbarhetsfrågor för att minska det gemensamma klimatavtrycket, säger Anna Lakmaker, VD på Destination Sigtuna.
Märstafolket Världsartisten Eak-a-Mouse har varit i Sigtuna på besök: - Han är strandsatt i Sverige pga covid-19 och han brukar ha över 200 spelningar per år, berättar Mirjam Fogelin som bjöd hem honom på middag.
Märstafolket För första gången kan allmänheten vara med och nominera till årets Eldsjäl i Valsta: - Vi vill lyfta fram människor som jobbar ideellt för stadsdelens utveckling, säger Lola Svensson, projektledare för Vi är Valsta.